Eğitim-Sen: Gerici kuşatmaya sessiz kalmayacağız

Eğitim Sen, İstanbul Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) çerçevesinde çocukları camiye götürmesine karşı tepkisini dile getirdi. Sendika, ilgililer hakkında soruşturma açılması talebinde bulundu.

İstanbul Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çekmeköy Müftülüğü tarafından düzenlenen ÇEDES projesine ilişkin tepkiler devam ediyor. Eğitim Sen, ÇEDES projesiyle beraber öğrencilerin “Hep Birlikte Huzura” adlı program kapsamında sabah namazına götürülmesine de itiraz etti. Sendikanın temsilcileri, dün Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Bengi Şahin, yapmış olduğu açıklamada, “ÇEDES projesi üzerinden okullarımızda yaşanan dinselleşme kuşatmasına sessiz ve tepkisiz kalmayacağız” ifadesini kullandı.

Şahin, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çekmeköy Müftülüğü’nün ÇEDES projesi kapsamında düzenledikleri etkinliklerle ilgili şunları söyledi: “Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü son olarak da ÇEDES kapsamında yeni bir çağrı yaparak “Ortaokul Öğrencileri İçin Bol Ödüllü Kitap Okuma Yarışması” adı altında dini içerikli kitapların okutulması için yönlendirmeler yapmaktadır. Okullarda pedagojik yeterliliği bulunmayan kişilerin ders saatinde veya teneffüslerde sınıfa okulun toplantı, konferans, spor, sosyal etkinlikler düzenleyerek öğrencilere “manevi danışmanlık” yapması kabul edilemez. Müfredatta yazılı eğitim öğretim faaliyetleri dışında ve Milli Eğitim Mevzuatında yer almayan sosyal etkinliklere velilerin onayı olmadan öğrencilerin katılımının teşvik edilmesinin yasal dayanağı yoktur.”

İktidarın eğitim sistemi ve toplumsal yaşamda kendi dünya görüşüne uygun nesiller yetiştirme çabalarına dikkat çeken Şahin, bu uygulamaların tüm topluma dayatıldığını belirtti. Şahin, çocukların, iktidarın ideolojik hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen ÇEDES ve benzeri projelerin parçası haline getirilmesine sessiz kalmayacaklarını vurguladı. Ayrıca, “Mesai saatlerinin okul ders planlarının Cuma namazı saatlerine göre düzenlenmek istenmesi, öğrencilerin camilere ve mezarlık ziyaretlerine götürülmesi, karma eğitim İlkesinin ihlal edilmesi ve benzeri girişimler, kısaca eğitim sisteminin dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesi kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Son olarak, Şahin şunları ekledi: “Başta Çekmeköy ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ÇEDES projesi kapsamında okullarımızda uygulamaya çalıştığı gerici laiklik karşıtı uygulamaları kabul etmiyoruz. Anayasa, Milli Eğitim Temel Kanunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne açıkça aykırılık içeren bu uygulamalar suç olduğu gibi toplumun inancını istismar konusu haline getiren, kimi ödüllü yarışmalarla çocukları istismar eden, kindar ve dindar nesil yetiştirme amacı güden bu tutuma karşı sessiz kalmayacağız. Eğitim Sen 2 Nolu şube olarak bu uygulamalar başladığı günden bu yana yetkilileri sorumluluğa çağırıyor, ilgililer hakkında soruşturma açılması talebini iletiyoruz.”

NHY/ BirGün