Devlet Tiyatroları, Mart ayında seyircilere zengin bir program sunuyor

Mart ayı, Devlet Tiyatroları için sanat dolu bir ay olacak. Devlet Tiyatroları, 8 yeni oyunla tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu oyunlar arasında klasiklerden çağdaş eserlere, yerli yazarlardan yabancı yazarlara, çocuk oyunlarından müzikallere kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. İşte Devlet Tiyatroları’nın mart ayında sahneleyeceği yeni oyunlar:

“Bir Delinin Hatıra Defteri”: Nikolay Gogol’un ünlü eserinin uyarlaması olan bu oyun, bir memurun akıl sağlığını kaybetmesini ve kendini İspanya kralı sanmasını konu alıyor. Oyunun yönetmenliğini Hakan Çimenser yapıyor. Oyun, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 2 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Kadınlar”: Aristophanes’in antik komedisi “Lysistrata”nın günümüze uyarlanmış hali olan bu oyun, kadınların savaşa karşı başlattığı cinsel grevi anlatıyor. Oyunun yönetmenliğini Özgür Kaymak yapıyor. Oyun, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda 3 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Küçük Kara Balık”: Samed Behrengi’nin çocuk edebiyatının klasikleri arasında yer alan kitabından uyarlanan bu oyun, küçük bir balığın maceralarını ve hayallerini anlatıyor. Oyunun yönetmenliğini Özgür Erkek yapıyor. Oyun, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda 4 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Savaş ve Barış”: Lev Tolstoy’un başyapıtından uyarlanan bu müzikal, 19. yüzyıl Rusya’sında yaşanan savaşın ve aşkın hikayesini anlatıyor. Müzikalin yönetmenliğini ve müziklerini Murat Atak yapıyor. Müzikal, Antalya Devlet Tiyatrosu’nda 5 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Küçük Prens”: Antoine de Saint-Exupéry’nin dünyaca ünlü kitabından uyarlanan bu oyun, küçük bir prensin gezegenler arası yolculuğunu ve karşılaştığı ilginç karakterleri anlatıyor. Oyunun yönetmenliğini Cem Emüler yapıyor. Oyun, Bursa Devlet Tiyatrosu’nda 6 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Bir Yaz Gecesi Rüyası”: William Shakespeare’in en sevilen komedilerinden biri olan bu oyun, bir ormanda geçen fantastik ve romantik maceraları anlatıyor. Oyunun yönetmenliğini Mehmet Ergen yapıyor. Oyun, İzmir Devlet Tiyatrosu’nda 7 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Kafkas Tebeşir Dairesi”: Bertolt Brecht’in ünlü eserinin uyarlaması olan bu oyun, bir savaş ortamında bir çocuğu sahiplenmek için mücadele eden bir kadının hikayesini anlatıyor. Oyunun yönetmenliğini Serdar Biliş yapıyor. Oyun, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda 8 Mart’ta prömiyer yapacak.

“Sihirli Flüt”: Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü operasının uyarlaması olan bu müzikal, bir prensin sevgilisini kurtarmak için girdiği fantastik serüveni anlatıyor. Müzikalin yönetmenliğini ve müziklerini Selim Arslanbaş yapıyor. Müzikal, Adana Devlet Tiyatrosu’nda 9 Mart’ta prömiyer yapacak.

Devlet Tiyatroları’nın mart ayında sahneleyeceği yeni oyunlar, tiyatro severlere sanat dolu bir ay yaşatacak. Bu oyunları kaçırmamak için biletlerinizi önceden almayı unutmayın. Blogumuzu takip etmeye devam edin, tiyatro dünyasından haberler, eleştiriler ve röportajlar için.