CHP’li Bulut: ”Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti”

CHP’li Bulut, TÜİK’in büyüme rakamlarını değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TÜİK’e göre Türkiye ekonomisinin 2023 yılında yüzde 4,5 büyüdüğünü, ancak bunun vatandaşa yansımadığını belirterek, “Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti” dedi.

Bulut, yaptığı açıklamada ‘Gelir dağılımının rekor düzeyde bozulduğu Türkiye’de, tek adam rejiminin yoksulu vurduğunu, zengine çalıştığını” değerlendirmesinde bulundu. Bulut, 2014 yılında yüzde 45,9 olan en zengin yüzde 20’lik kesimin gelir pastasından aldığı payın 2023 yılında yüzde 49,8’e kadar çıktığını bildirdi.

En zengin yüzde 20’lik kesimin gelirden aldığı payın 4 puana yakın arttığını belirten Bulut, neredeyse milli gelirin yarısının ülke nüfusunun beşte biri tarafından bölüşüldüğünü kaydetti

Emekli dişini nasıl sıksın?

Bulut, “Zengini daha da zengin eden, yoksulun gırtlağına çöken Erdoğan, 10 bin TL maaşa talim eden emekliye ‘dişinizi sıkın’ diyor. Sefalete mahkûm ettikleri emeklinin hakkını zengine veriyor. Şubat ayında açlık sınırı 16 bin 257 liraya yükseldi, yoksulluk sınırı ise 53 bin liraya yaklaştı. Emeklinin çektiği sıkıntıyı biliyorsanız, adaletsizlik olduğunu söylüyorsanız, ‘10 bin lira yeterli değil’ diyorsanız seyyanen zammı da yapacaksınız” dedi.

TÜİK rakamlarında bile 2023 yılında ülkedeki yoksul sayısı 18,2 milyonu geçtiğini, Vergi yükünün, dolaylı vergilerle dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkılırken, teşvik ve istisna gibi yollarla zengin kesimin vergi yükünün düşürüldüğünü kaydeden Bulut, “İktidar, emekliyi, dar gelirliyi adeta yok sayıyor” ifadesini kullandı.

Marketlerde taze sebzenin yanına bile yaklaşamayan vatandaşın, olgun sebze adı altında çürük sebze alabildiğini anlatan Bulut, “Çarşıda pazarda fiyatlar ateş pahası. Vatandaş yüksek enflasyonist ortamda geçinemediği için çöpten sebze-meyve topluyor. Semt pazarlarında gündüz gözüyle alışveriş yapan tek tük vatandaş kaldı. Herkes fiyatlar düşsün diye akşam pazarını bekliyor. Türkiye’de büyüyen iki şey var, yoksulluk ve zenginlerin serveti” dedi. (Ajans Bizim)