Kurada deprem konutu çıkan milletvekili ‘ayrıcaklık yok’ dedi

Deprem konutları kura çekiminde adı listede yer alan AKP Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, “ayrıcalık beklenti ve isteğim olmadı” dedi.

Şanlıurfa’da AFAD ve TOKİ ortaklığıyla yapılan deprem konutları, 7 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hak sahiplerine teslim edilmişti.

Kura çekiminde 5. etap, 4. kat ve 3+1 olan bir daire çıkan Yazmacı’ya çıktı. Yazmacı, buna ilişkin haberlerin basında yer alması üzerine yaptığı açıklamada, “kurayı ayrıcalık gibi sunmak dezenformasyondur” dedi. Yazmacı, şunları kaydetti:

“Asrın felaketi olan, 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde binlerce vatandaşımız gibi benim de evim yıkıldı. Olması gerektiği şekilde hiçbir ayrıcalık beklentim ve isteğim olmadan, her afetzede Türk vatandaşının hakkı olduğu gibi TOKİ’nin konutlarına başvuruda bulunmuştum.

Noter huzurunda yapılan konut alma hakkı ve konut belirleme kurasında bana da bir evin çıktığı bilgisini, Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da kentteki o günkü programları nedeniyle sonradan öğrendim.

Her vatandaşımız gibi benim de hakkım olan bir hususta, önce yasal süreçler işletilerek yaptığım başvuru ve adil şekilde noter huzurunda yapılan kurayı bir ayrıcalık gibi sunmak en basit tabiriyle dezenformasyon, çarpıtmadır. Yasal bir hakkın kullanımını sansasyonel bir olaymış gibi sunmak habercilik değil, eğer hakkım olmamasına rağmen, bir şekilde bana bir ayrıcalık yapıldığı bilgisi varsa bunu çekinmeden her yerden paylaşmaktır gazetecilik.”

Şamil Tayyar’a da çıktı 

Öte yandan, Gaziantep’teki kura çekiminde adı yer alanlardan biri de AK Parti’li önceki dönem milletvekillerinde Şamil Tayyar oldu.

BirGün gazetesinde yer alan habere göre, Tayyar kura çekimini doğrulayarak, “Kurada 2+1 85 metrekare ev çıktı. Babamın iki katlı bahçeli bir evi vardı. Ev benim üzerime kayıtlıydı ve ağır hasar raporu vermişlerdi. Bir süre sonra da yıkıldı. Hak sahibi olarak deprem konutuna başvurduk. Kurada çıkan evi de kardeşim aldı” açıklamasını yaptı. (Ajans Bizim)