Erdoğan, “Bütçe yetmiyor, sabır istiyoruz” diyerek emekliye seyyanen zam talebine kapıları kapadı… 

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya’da düzenlenen seçim mitinginde emeklilere yönelik seyyanen zam talebine kapıyı kapatarak, bütçede yeterli kaynağın bulunmadığını açıkladı. Erdoğan, emekli maaşlarının yetersizliğini kabul etse de, bütçe imkanlarının bu talebi karşılayamayacağını belirtti ve emeklilerden sabır istedi.

Erdoğan, emeklilerin seyyanen zam talebinin karşılanamayacağını dile getirirken, “2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor” ifadelerini kullandı. Emeklilerin refahı için kaynak bulunabileceğini belirten ekonomistler, AKP’nin son yıllarda yaptığı lüks harcamalar ve israf göz önüne alındığında, “bütçe yetersizliği” bahanesinin inandırıcı olmadığını savunuyor.

Özellikle milyarlarca liralık saraylara yapılan harcamaların gölgesinde, emeklilere yönelik haklı taleplerin karşılanmaması, toplumda büyük bir tepkiye sebep oldu. Emeklilerin geçim sıkıntısı ve artan hayat pahalılığı karşısında sabrı tükenmek üzere. Erdoğan’ın “yıl sonundan itibaren olumlu sonuçları görmeye başlayacağız” sözleri ise pek inandırıcı bulunmuyor.

NHY/ MA