Cumartesi Anneleri 950’inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 950’nci hafta eylemi nedeniyle yargılanmasına karar verildi. İstanbul 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma 27 Şubat’ta gerçekleşecek.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak için her Cumartesi Beyoğlu’nda bulunan Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları hakkında siyasi yasak istendi. Savcı, 23 Nisan 2023 yılında 941’inci hafta eylemi için alana çıkmak isterken gözaltına alınan Cumartesi Anneleri için “Toplantı ve gösteri yürüyüş düzenleme haklarının insanların temel haklarından olan düşünme ve düşündüğünü söylemeyebilme hakkının bir neticesi olduğu” sonucuna vardı.

Öte yandan 950’nci hafta için böyle bir kanaate varmayan savcılık,  Cumartesi Anneleri/İnsanları 950’inci hafta eylemi nedeniyle yargılanmasını istedi.

CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI İÇİN SİYASİ YASAK

950’nci hafta ile ilgili iddianameyi hazırlayan savcı, Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü (Mahkumiyet ile birlikte zorunlu olarak belli hakları kullanmak yasaklanabilir) maddesinden cezalandırılmalarını istedi.

İstanbul 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşma 27 Şubat’ta gerçekleşecek.