Murat Yetkin: Muhtemel Erdoğan Kabinesi

Murat Yetkin, YetkinReport’ta yayımlanan makalesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesi üzerinde bir ihtimalleri değerlendiriyor. Yetkin, ekonomi, güvenlik ve dış politika alanlarında olası değişiklikler ve yeni isimler hakkında bilgi veriyor.

Yetkin’e göre, ekonominin kötü gidişi nedeniyle dikkatler Mehmet Şimşek’in yeniden Erdoğan kabinesi üyesi olup olmayacağında. Yetkin, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in 30 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre Şimşek’in zaten “içimizde” olduğunu belirtti. Şimşek’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak mı, bakan olarak mı dönüp dönmeyeceğine ise Erdoğan’ın karar vereceğini yazdı.

Yetkin, 2018’de stratejik bir hatayla birleştirilen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeniden ayrılıp ayrılmayacağına bağlı olarak yeni isimlendirmelerin de mümkün olduğunu ifade etti. Önceki bakanlardan Lütfü Elvan ve Cevdet Yılmaz’ın isimlerinin dolaşımda olduğunu aktardı. Ekonomi alanında bir diğer unsurun da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun görevde kalıp kalmayacağı, ya da bir ihtimal bakan olup olmayacağı olduğunu söyledi.

Yetkin, Erdoğan’ın ekonomi alanında yeni isimlere yer verebileceğini belirterek, bu konuda gözlerin Türkiye Varlık Fonu’na çevrilebileceğini kaydetti. Erdoğan’ın bir süredir TVF Başkan Vekili ve Borsa İstanbul Başkanı Erişah Arıcan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu bakan yapmak istediğini bildirdi.

Yetkin, Şimşek’in dönmesinin Erdoğan’ın “ortodoks” ekonomi politikasına döneceği anlamına gelmediğini; iç ve dış piyasalarda birilerinin buna inanmaya hazır olsa da. Erdoğan’ın güvenlik ve dış politika mimarisinin aynı kalacak gibi göründüğünü ifade etti.

Yetkin, bu politika mimarisinin birkaç nirengi noktasından oluştuğunu belirtti: Bunlar Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Millî Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Millî İstihbarat Teşkilâtı Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği.

Yetkin, yeni Erdoğan kabinesinin halen bu görevlerde bulunan bazı isimlerin yerinde kaldığı, bazılarının yer değiştirdiği ve belki bir iki yeni ismin atanabileceği bir mimari üzerine kurulabileceğini yazdı.

Yetkin’e göre, son birkaç güne dek Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun milletvekili yemini etmeyerek yerlerinde kalabileceği konuşuluyordu. Ancak Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in Akar’ın yerini alması, İçişleri Bakanı olarak da MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın isimleri de geçmeye başladığını aktardı.

Yetkin, Erdoğan’ın Mevlüt Çavuşoğlu’ndan vazgeçerse Dışişleri Bakanlığı için çok konuşulan isimler arasında MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politikalar Başkanı İbrahim Kalın’ın bulunduğunu belirtti.

Yetkin’in yazısının tamamını okumak için adresini ziyaret edebilirsiniz.