Nâzım, Yıldızlar Geçidinde Hatırlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı, “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Yüzyılın Yüzleri” adlı serinin bir parçası olarak Nâzım Hikmet’i anma etkinliği düzenliyor. Nâzım Hikmet, dünyanın en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilir ve 60. ölüm yıldönümünde ülkenin önde gelen sanatçıları tarafından gerçekleştirilen performanslarla anılacak.

Edebiyat, sinema, tiyatro ve müzik dünyasından birçok sanatçı, Nâzım Hikmet’in unutulmaz dizelerini ve bestelenmiş şarkılarını seslendirecek. İstanbul’un sembol sahnelerinden Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek olan buluşma, 3 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00’de başlayacak. Ferhat Livaneli orkestrası, Yiğit Sertdemir’in yönetimiyle sahnede olacak ve anma gecesinin sunumunu Yetkin Dikinciler yapacak.

İBB Kültür’ün hazırladığı gecede, Nâzım Hikmet’in unutulmaz dizeleri ve bestelenmiş şarkıları farklı yorumlarla İstanbullularla buluşacak. Şiir ve şarkılarla dolu olan “Şiir ve Şarkılarla Nazım” anma gecesinde birçok ünlü isim sahne alacak. Aralarında Ahmet Mümtaz Taylan, Ali Sürmeli, Bahtiyar Engin, Berkay Ateş, Bülent Emrah Parlak, Can Gox, Deniz Barut, Erkan Can, Erkan Oğur, Fuat Saka, Grup Gündoğarken, Hakan Meriçliler, İlhan Şeşen, Güven Kıraç, Halil Ergün, Hüsnü Arkan, İlkay Akkaya, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mehmet Erdem, Melihat Gülses, Nükhet Duru, Selçuk Yöntem, Şenay Gürler, Tilbe Saran, Yiğit Özşener ve Zuhal Olcay gibi isimler bulunuyor.

İstanbullular, İstanbul Senin uygulamasından kayıt olarak anma gecesine ücretsiz katılabilecekler.

Nâzım Hikmet, memleket hasretiyle yaşamını yitiren ve Moskova’da vefat eden bir şairdir. 3 Haziran 1963 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştur.