Commerzbank Dolar/TL Beklentisini Yükseltti: 2024 İçin 30 TL

Commerzbank, Türk lirasının değer kaybı karşısında dolar/TL paritesi için yıl sonu tahminini 20 seviyesinden 25 seviyesine yükselttiğini açıkladı. Banka, 2024 yıl sonu için de dolar/TL beklentisini 30 olarak revize etti.

Alman bankasının Kıdemli EM Ekonomisti Tatha Ghose, 1 Haziran tarihli raporunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından politikaların yönü konusunda artık bir belirsizlik kalmadığını ve dolayısıyla döviz piyasasının ‘beklemeye devam etmesi’ için bir neden olmadığını belirtti.

Ghose, “Bu zafer, Erdoğan’a geleneksel olmayan para politikasını sürdürme ve milliyetçi politikalarını belki de anayasa değişiklikleri yoluyla daha da genişletme yetkisi veriyor” dedi. Ghose, Türk lirasının bir kez daha değer kaybetmeye başladığını ve bunun enflasyona geçişini hızlandıracağını, reel faizin bozulacağını ve lira tahminlerini önemli ölçüde zayıflattığını ifade etti.

Raporda, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı lira krizlerinde olduğu gibi, politika yapıcıların hareket etmek zorunda kalacağı döviz kuru seviyesinin tamamen keyfi kalacağı ve bunun giderek tek başına Erdoğan’ın ‘tepki fonksiyonu’ meselesi haline geleceği vurgulandı.

Ghose, “Merkez Bankası Başkanı veya Ekonomi Bakanı (şu anda Mehmet Şimşek’in geri dönebileceğine dair söylentiler var) gibi diğer politika yapıcılar, liradaki değer kaybının düzensiz bir hıza ulaşması durumunda bağımsız olarak kurtarma çabaları başlatmak zorunda kalabilir” diye yazdı.

Faiz artırımları liranın değer kaybetmesini engellemede etkisiz kalabilir

Ghose, hükümetin benzer bir durumun yaşandığı 2021 sonunda Kur Korumalı Mevduat ve “liralaşma” stratejisini başlattığını hatırlatarak, bu tür önlemlerin kur “tehlikeli” seviyelere ulaşana kadar açıklanmasını beklemediğini söyledi. Ghose, “Mehmet Şimşek gibi ortodoks bir politika yapıcı sorumluluğu üstlenip faiz oranlarını artırsa bile, piyasalar bunu Erdoğan rejimi içinde ‘geçici’ olarak görecek ve bu nedenle faiz artırımları liranın değer kaybetmesini engellemede etkisiz kalacaktır (belki birkaç günden fazla)” değerlendirmesini yaptı.

Commerzbank’ın raporu, Türkiye’nin yeni yıl dolar tahminlerini güncelleyen yabancı bankalar arasında son örnek oldu. Daha önce Goldman Sachs, JP Morgan ve Morgan Stanley gibi bankalar da dolar/TL tahminlerini yukarı yönlü revize etmişlerdi.