Meyve suyu yapılacak vişneleri ayakkabıyla ezdiler

Konya’da da bir süt toplama merkezinde çalışanların süt kazanlarında banyo yaptığı görüntüler ortaya çıkmıştı.

Afyonkarahisar’da meyve alım tesisinde bir işçinin toplanan vişneleri ayakkabılarıyla çiğnerken çekilen görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerin sosyal medyada hızla yayılmasının ardından gelen tepkiler üzerine harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aralarında işletme sahibinin de bulunduğu 4 kişiyi gözaltına aldı. Olayla ilgili Tarım ve Orman Müdürlüğü işletmeye para cezası uyguladı. Konya’da da bir süt toplama merkezinde çalışanların süt kazanlarında banyo yaptığı skandal görüntüler ortaya çıkmış, büyük tepki çeken görüntüler sonrası işçiler 15 yıl hapis istemiyle yargılanmıştı.

Sultandağı’na bağlı Yeşilçiftlik beldesindeki Aşağı Mahalle Muhtarı Ramazan Gökmen’e ait ürün toplama merkezinde çekildiği iddia edilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, işçiler meyve suyu yapımı için alımı yapılan vişneleri stoklarken, bir işçinin ayakkabısıyla vişneleri çiğnediği anlar yer aldı. Diğer işçilerin kasalarla getirip daha büyük bir kasaya doldurduğu vişnelerin üzerine bir işçinin ayakkabısıyla çıktığı görüldü. Burada toplanan vişnelerin meyve suyu yapılmak üzere fabrikalara gönderildiği öğrenildi.

İNCELEME SONRASI CEZA

Görüntülerin sosyal medyada hızla yayılmasının ardından Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Müdürlük yetkilileri olayla ilgili incelemenin yapılmasının ardından işletmeye para cezası uygulandığını belirtti. Gelen tepkiler üzerine harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, aralarında işletme sahibinin de bulunduğu 4 kişiyi gözaltına aldı.

‘İMHA EDİLECEK KİRAZLAR VİDEOYA YANSIMIŞTIR’

Olayın yaşandığı tesiste çalışan adının açıklanmasını istemeyen bir işçi DHA’ya yaptığı açıklamada, videoda görünenlerin imha edilecek kirazlar olduğunu iddia ederek şöyle dedi:

“Bahçelerde oluşan yoğun yağıştan dolayı bozulan, çatlayan, kurtlanan kirazların ağaçlara ve bahçelere zarar vermesi dolayısıyla toplanarak imha edilmektedir. Normal kullanılacak kirazlarımız normal kasalarına alınmaktadır. Biz meyve suyu üreticiliği yapmıyoruz, hal dükkanıyız. Kurtlu olanlar geldiğinde imha ediyoruz. İmha edilecek kirazlar videoya yansımıştır. Meyve suyu olacak kirazlar değildir.”