Kurumlar arasında ışıklar savaşı…


Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Berberoğlu hakkında yeniden yargılanma talebini reddetmesinin ardından “Işıklar yanıyor” notuyla Yüksek Mahkeme binasının fotoğrafını paylaşmasına İçişleri Bakanlığı’ndan “Işıklarımız hiç sönmüyor” yanıtı geldi. Yıldırım ise “hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” karşılığını verirken siyasetçiler de konuya ilişkin çok sayıda paylaşım yaptı. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, “Bu imalı ifadenin ne demek olduğunu bilmiyor muyuz?! Bu ne saçmalık, kendinize gelin” diye tepki gösterdi.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, CHP’li Enis Berberoğlu hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeniden yargılanma talebini reddetmesinin ardından “Işıklar yanıyor” notuyla Yüksek Mahkeme binasının fotoğrafını paylaşmıştı. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı, “Işıklarımız hiç sönmüyor” dedi. Yıldırım ise, ikinci bir paylaşım yaparak “Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” yanıtını verdi.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Yıldırım’ın Yüksek Mahkeme binasınının fotoğrafını “Işıklar yanıyor” diyerek paylaşması üzerine İçişleri Bakanlığı da sosyal medyadan bakanlığa ait binanın fotoğrafını “Işıklarımız hiç sönmüyor” notuyla paylaştı.

Daha sonra gelen tepkiler üzerine yazdığı “Işıklar yanıyor” notunu sildi…

“‘Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil”

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, geçmiş dönemlerde Genelkurmay Başkanlığı’nın mesaj vermek istediğinde ışıklarının yandığını hatırlatarak, paylaşımın ‘mesaj’ olduğu yorumunu yaptı.

Yıldırım, paylaşımına gelen tepkilerin ardından “‘Işıklar yanıyor’ derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil” ifadesiyle yeni bir paylaşım yaptı.

İçişleri: Işıklarımız hiç sönmüyor

İçişleri Bakanlığı ise Yıldırım’ın paylaşımına gönderme yaparak, “Işıklarımız hiç sönmüyor” notuyla bakanlığı fotoğrafını paylaştı.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen haftalarda AYM ile ‘bisiklet’ polemiği yaşamış, Engin Yıldırım kendisine Anayasa maddeleriyle yanıt vermişti.