Kız Çocuklarına Sahip Çıkalım: Erken Evlilikler Azalıyor Ama Bitmiyor

Türkiye’de kız çocuklarının erken evlendirilmesi, çok büyük bir sorun. Bu sorun yüzünden kız çocukları okula gidemiyor, hastalanıyor, şiddet görüyor ve hayattan kopuyor.

Bu sorun sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da sorunu. Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi, bu sorunla ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre, Türkiye’de 2022 yılında 11 bin 250 kız çocuğu erken evlendirildi. Bu sayı, 2005 yılına göre yüzde 78 azalmış. Yani erken evlilikler azalıyor ama bitmiyor.

BM Kadın Birimi, erken evliliklerle mücadele etmek için Türkiye’de birçok çalışma yapıyor. Bu çalışmalardan biri de “Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı” adlı bir belge hazırlamak ve uygulamak. Bu belge ile erken evlilikleri önlemek için neler yapılması gerektiği belirleniyor. Bu belgeyi uygulamak için de devlet kurumları, özel sektör, üniversiteler, medya, sivil toplum kuruluşları gibi birçok kişi ve kurum birlikte çalışıyor.

BM Kadın Birimi ayrıca Gaziantep ve Kilis’te “çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için müdahale modeli” adlı bir model uyguluyor. Bu model ile erken evlenen veya evlenme tehlikesi olan kız çocuklarını buluyor, onlara yardım ediyor, onları koruyor ve destekliyor.

BM Kadın Birimi’nin yanında UNICEF, IOM, UNFPA, UNHCR gibi diğer BM kuruluşları da erken evliliklerle mücadele için ortak programlar yapıyor. Bu programlar ile erken evliliklerin nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışıyor, toplumu bilinçlendirmeye çalışıyor.

Erken evliliklerin tamamen bitmesi için tüm paydaşların işbirliği içinde çalışması gerekiyor. Erken evlenen kız çocuklarının hayalleri var, potansiyelleri var. Onlara sahip çıkmalıyız.

  • NHY
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku