İstanbul Sarıyer’de kilisede silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria Kilisesi’nde silahlı bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda, kilise görevlisi bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

Olay, saat 09.30 sıralarında Sarıyer Merkez Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi, Santa Maria Kilisesi’ne geldi. Kilise kapısında görevli olan iki kişiyle tartışmaya başlayan saldırgan, yanında getirdiği silahla ateş açtı. Saldırıda, kilise görevlisi Ziya A. (58) olay yerinde yaşamını yitirirken, diğer görevli Ahmet G. (39) ise yaralandı.

Saldırının ardından kaçan saldırganın yakalanması için polis ekipleri geniş çaplı operasyon başlattı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaralanan Ahmet G.’yi hastaneye kaldırdı. Olay yerinde inceleme yapan polis ekipleri, saldırının nedenini ve faillerini belirlemek için çalışma başlattı.

Santa Maria Kilisesi, 19. yüzyılın sonlarında İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanmış ve 1901 yılında ibadete açılmıştır. Kilise, İstanbul’un en büyük Katolik kiliselerinden biridir.