İktidarı telaşlandıran anket sonuçları: Erdoğan’ın oyu yüzde 41.1, AKP’nin oyu yüzde 35.1


AKP’ye ve Cumhur ittifakına yakınlığıyla tanınan araştırma şirketi tarafından yapılan ancak sonuçları yayınlanmayan araştırma sonuçları, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda alacağı oyun yüzde 41.1, AKP’nin oyunun ise yüzde 35.1’e gerilediğini ortaya koydu.

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, “AKP’ye çok yakın ünlü bir şirket” tarafından iki kez yapılan ama yayımlanamayan ankete ait olduğunu söylediği sonuçları açıkladı. Youtube kanalında sonuçları açıklayan ve değerlendiren Özkiraz, söz konusu yayınlanmayan araştırma sonuçlarının, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda alacağı oyun yüzde 41.1, AKP’nin oyunun ise yüzde 35.1’e gerilediğini ortaya koyduğunu söyledi. Oy geçişkenliklerine ilişkin verilerin de yer aldığı yayınlanmamış anket sonuçlarını değerlendiren Özkiraz,  “İşte bu anketleri gördükleri için muhtemelen bir taraftan HDP’ye saldırıyorlar, bir taraftan İYİ Parti’ye saldırıyorlar, bir taraftan CHP’ye saldırıyorlar. Bu anketleri gördükleri için bocalamaya başladılar” diye konuştu.

Özkiraz, anketin yayımlanmama sebebini “AKP açısından kötü sonuçlar çıkması” olarak açıklarken, söz konusu ankette Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanı adayı olması durumunda ise yüzde 41.1 oy çıktığını söyledi.

Özkiraz’a göre, 28 ilde 5 bin 520 kişi ile yapılan anketin kararsızlar dağıtıldıktan sonraki sonuçları şöyle:

AK Parti: Yüzde 35.1

CHP: Yüzde 28

İYİ PARTI: Yüzde 12

HDP: Yüzde 11

MHP: Yüzde 7.1

DEVA Partisi: Yüzde 2.5

Gelecek Partisi: Yüzde 2.5

SAADET Partisi: Yüzde 0.5

Diğer partiler: Yüzde 1.3

Özkiraz’ın youtube kanalında yayınlanmamış anket sonuçları ve değerlendirmeleri şöyle:

“AKP’ye, hatta MHP’ye, Cumhur İttifakı’nın iki partisine de çok çok yakın olarak bilinen, piyasada da epeyce tanınan bir araştırma şirketinin haberini gördüm. Anketi yayınlayamamışlar. Yani kendi anketlerine inanmamışlar. Sonra bir daha yapmışlar. Benzer sonuçlar gelince yayınlamamaya karar vermişler ki, yayınlarsak AKP tarafında, MHP tarafında, Cumhur İttifakıyla aramız bozulur diye düşünmüşler büyük ihtimalle.

Araştırmayı 28 ilde yapmışlar. Toplamda 5 bin 520 kişiyle.

DEVA Partisi AKP’li yeni orta sınıftan oy alıyor

Aynı şirketin anket sonuçlarına ilişkin çıkarımları ise şöyle: AKP’nin oy kaybına ilişkin birinci neden olarak ekonomiyi gösteriyorlar. Deva Partisi, çok büyük kısmı AKP seçmeninden olmak üzere muhalefet partilerinden oy alıyor. Ve DEVA Partisi’nin seçmen kitlesini şöyle tanımlıyorlar. Daha liberal, beyaz yakalı, AKP dönemi elitleri ya da AKP döneminin yeni orta sınıfı diyorlar.

Gelecek Partisi’ne AKP’li Kürtler ve dindar kesimden oy akışı var

Gelecek partisi, AKP’li Kürler, AKP’li esnaflar, AKP’li dindar kesim, dindar, yüksek gelirli kesim ve kısmen cemaatlerden oy alıyor diyorlar.

Yalnız şöyle bir ayrım yapıyorlar, Deva Partisi az da olsa muhalefetten de oy alıyor. Gelecek Partisi ise tüm oyunu AKP ve MHP’den alıyor.

MHP seçmeni parlamenter sistem koşunda hata yaptığını anladı

MHP ile ilgili diyorlar ki, MHP son 4-5 aydır sürekli olarak küçülüyor. Çünkü, taban bu kadar iktidarın içinde olmaktan haz etmedi. İkincisi MHP’nin iktidarın bu kadar içinde olması MHP seçmenine parlamenter sistem konusunda hata yaptıklarını anlatmış oldu. Bu nedenle MHP’den İYİ Partiye oy akıyor. Çünkü MHP’nin tavrından bunalanlar, parlamenter sistemin gerekliliğini anlayan milliyetçiler, Meral Akşener’in yeni ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ önerisiyle İYİ Parti’ye akıyor diyorlar.

CHP yerel seçimde yakaladığı ivmeyi sürdürüyor

Yayınlanmayan bu iki anket sonuçları CHP’nin yerel seçimlerde yakaladığı ivmeyi sürdürdüğünü gösteriyor. Araştırmayı yapan arkadaşlar diyorlar ki, Kemal Kılıçdaroğlu, makul muhalefet pozisyonuna oturdu. Partiyi de makul muhalefet pozisyonuna çekti. AKP’den bir kısım seçmen de CHP’ye geçti diyorlar. Bu oran 2 puan kadar. Bunları, emekliler, asgari ücretli çalışanlar oluşturuyor.

CHP’li belediyelerin başarı oranı yükseliyor

Yaptıkları anketlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başarı oranını yüzde 56 bulmuşlar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başarı oranını yüzde 57 bulmuşlar. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başarı oranını yüzde 60’lara yakın bulmuşlar. Muğla Belediye Başkanı’nın başarı oranını aldığı oyun 9 puan üzerinde bulmuşlar. Bursa ve Balıkesir’de bugün seçim olsa CHP’ye verirdik diyenlerin oranının seçimi CHP kazandıracak oranda olduğunu ortaya koymuşlar.

Ve söyledikleri en önemli iki şey: Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı adayı olursa HDP’li Kürt seçmenin neredeyse tamamına yakınının oyunu alacağını söylüyorlar. Karadenizli seçmende ise Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’la başa baş yarıştığını söylüyorlar.

İşte bu anketleri gördükleri için muhtemelen bir taraftan HDP’ye saldırıyorlar, bir taraftan İYİ Partiye saldırıyorlar, bir taraftan CHP’ye saldırıyorlar. Bu anketleri gördükleri için bocalamaya başladılar.”