Hrant’ın katilinin bırakılmasına Özel’den sert tepki

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesi, Türkiye’de adaletin ne kadar çarpık işlediğinin yeni bir örneği oldu. 2007 yılında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i soğukkanlılıkla öldüren Samast, 16 yıl hapis yattıktan sonra iyi hal indirimiyle serbest bırakıldı. Bu karar, hem Dink ailesini hem de Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları savunucularını derinden yaraladı.

Samast’ın tahliyesine en sert tepkiyi CHP Genel Başkanı Özgür Özel gösterdi. Özel, Samast’ın cinayetinin arkasında bir komplo olduğunu, onu azmettiren ve koruyan güçlerin hâlâ ortaya çıkarılmadığını söyledi. Özel, “Ogün Samast, cinayetinden sonra bayrak önünde onunla fotoğraf çektirenler vardı. Demek ki o fotoğraf çektiren ya da ona azmettirenler günü geldiğinde onu ömür boyu durması gereken o delikten de çıkarmayı bildiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Eğer Ogün Samast iyi halden serbest kalıyorsa bu memlekette adalettin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır” dedi.

Özel’in bu sözleri, Türkiye’de adalet arayışının ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Hrant Dink, Ermeni cemaatinin saygın bir temsilcisi ve barışçıl bir gazeteciydi. Onun öldürülmesi, Türkiye’deki nefret suçlarının ve milliyetçiliğin boyutunu ortaya koydu. Ancak bu cinayetin failleri ve azmettiricileri hakkında tam bir soruşturma yapılmadı. Samast’ın tahliyesi ise bu adaletsizliğin devam ettiğini kanıtladı.

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesi, Türkiye’de adaletin ne kadar çarpık işlediğinin yeni bir örneği oldu. Bu karar, hem Dink ailesini hem de Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları savunucularını derinden yaraladı. Bu cinayetin arkasındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.