Haberlere getirilen erişim engellerinin araştırılması önerisine AKP ve MHP’den ret

CHP, TBMM Genel Kurulu’nda bazı haberlere getirilen erişim engellerinin araştırılması için verdiği Meclis araştırma önergesinin gündemin ön sıralarına alınması talebini AKP ve MHP’nin oylarıyla reddetti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bu ülkede basın özgürlüğü yoktur. Bu ülkede basın susturulmaktadır” dedi.

CHP’nin Meclis araştırma önergesi, son dönemde bazı haber sitelerine getirilen erişim engellerini gündeme taşıyordu. Önergede, “Türkiye’de internet üzerinden yayın yapan haber sitelerine yönelik erişim engelleme kararlarının arttığı, bu kararların hukuki dayanağı olmadığı, keyfi bir şekilde uygulandığı, basın özgürlüğünü ve vatandaşların haber alma hakkını ihlal ettiği” ifade ediliyordu.

CHP, önergenin gündemin ön sıralarına alınması için TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bu ülkede basın özgürlüğü yoktur. Bu ülkede basın susturulmaktadır. Bu ülkede gazeteciler tutuklanmaktadır. Bu ülkede gazeteciler işsiz bırakılmaktadır. Bu ülkede gazeteciler tehdit edilmektedir. Bu ülkede gazeteciler baskı altındadır” dedi.

Altay, erişim engellerinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Bu kararları kim veriyor? Hangi mahkeme veriyor? Hangi gerekçeyle veriyor? Hangi kanuna dayanarak veriyor? Bunların hiçbiri belli değil. Bu kararlar keyfi bir şekilde veriliyor. Bu kararlar sansürdür. Bu kararlar demokrasiye aykırıdır” diye konuştu.

Altay, AKP ve MHP’ye seslenerek, “Bu konuyu araştırmak istemiyor musunuz? Bu konuyu görmezden mi geliyorsunuz? Bu konuyu önemsiz mi buluyorsunuz? Bu konuyu tartışmaktan korkuyor musunuz? Eğer öyleyse siz demokrat değilsiniz. Siz basın özgürlüğünün düşmanısınız. Siz vatandaşların haber alma hakkını gasp ediyorsunuz” dedi.

AKP ve MHP ise CHP’nin önergesine karşı çıktı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Bu önerge siyasi bir şovdur. Bu önerge gerçekleri yansıtmamaktadır. Bu önerge basın özgürlüğünü değil, terör propagandasını savunmaktadır” dedi.

Muş, erişim engellerinin mahkeme kararıyla uygulandığını savunarak, “Bu kararlar hukuka uygundur. Bu kararlar milli güvenliği korumaktadır. Bu kararlar terörle mücadeleyi desteklemektedir. Bu kararlar vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamaktadır” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da CHP’nin önergesine katılmadığını belirterek, “Bu önerge basın özgürlüğünün değil, basın ahlakının araştırılmasını gerektirmektedir. Bu önerge Türkiye’nin değil, FETÖ’nün ve PKK’nın gündemini yansıtmaktadır” dedi.

Akçay, erişim engellerinin haklı gerekçelerle alındığını iddia ederek, “Bu kararlar devletin bekasını korumaktadır. Bu kararlar milletin iradesini savunmaktadır. Bu kararlar ülkenin çıkarlarını gözetmektedir. Bu kararlar demokrasinin teminatıdır” dedi.

CHP’nin önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP, karara tepki göstererek, “Bu karar utanç vericidir. Bu karar basın özgürlüğüne darbedir. Bu karar vatandaşların haber alma hakkına ipotektir. Bu karar demokrasiye ihanettir” dedi.

NHY/ Bir Gün