Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul görevine iade edildi

Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul görevine iade edildi. Bu karar, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ihraç edilen binlerce akademisyen ve öğrenci için umut ışığı oldu. Kurul, ihraç edildikten sonra yaptığı açıklamada, “Bu haksızlığa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler barış isteyen akademisyenleriz. Bizler özgür ve demokratik bir üniversite isteyen öğrencileriz. Bizler eğitim emekçileriyiz. Bizler bu ülkenin geleceğiyiz” demişti.

Barış bildirisi, 2016 yılında Türkiye’de yaşanan çatışmalara son verilmesi ve barışçıl çözüm arayışına girilmesi çağrısında bulunan bir metindir. Bu metne 1128 akademisyen imza atmıştır. Bu akademisyenler, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiride, devletin Kürt illerinde yürüttüğü savaş politikalarını eleştirmiş ve sivil halka yönelik katliamların durdurulmasını istemiştir. Bildiriye imza atan akademisyenler, hükümet tarafından terörist ilan edilmiş ve KHK ile ihraç edilmiştir.

Kurul’un görevine iadesi, Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından verildi. Mahkeme, Kurul’un ihraç edilmesinin hukuka aykırı olduğuna ve ihraç kararının iptal edilmesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme kararında, Kurul’un barış bildirisine imza attığı için ihraç edildiği belirtildi. Mahkeme, barış bildirisinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve bu nedenle disiplin cezası verilmesinin yasal dayanağı olmadığını vurguladı. Mahkeme ayrıca, Kurul’un ihraç edilmesinin meslekten men cezasının en ağır şekli olduğunu ve bu cezanın ancak çok ağır suçlar için uygulanabileceğini kaydetti. Mahkeme kararı, Kurul’un avukatı tarafından memnuniyetle karşılandı. Avukat, “Bu karar, KHK ile ihraç edilen tüm akademisyen ve öğrenciler için bir emsal teşkil ediyor. Bu kararla birlikte, KHK ile ihraç edilenlerin haklarını aramak için daha güçlü bir zemin oluştu” dedi. Avukat, Kurul’un görevine en kısa sürede döneceğini ve mesleki faaliyetlerine devam edeceğini de sözlerine ekledi.