Doğan’dan tüm siyasi partilere çağrı: Sınır tanımaz hukuksuzluğa hep birlikte dur demeliyiz

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Yargıtay’ın Can Atalay kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Sınır tanımaz bir hukuksuzluk ve adaletsizlik ile karşı karşıyayız. Hep birlikte buna dur demeli ve hep birlikte buna karşı dayanışmalıyız” dedi.

Doğan, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın Can Atalay kararına ilişkin, “Aslında Yargıtay malumu ilan etmiş oldu. 10 yıllardır Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğu, yok sayılan tümden değişmesi gereken bir darbe anayasasını dahi nasıl uygulanmadığını nasıl bir fiili anayasızlığa hukuksuzluğa geçirildiğini yani malum olanı ilan etmiş oldu” dedi.

Doğan, Yargıtay’ın kararına ilişkin, “Eğer böyle bakarsak şöyle bir yanıt da pekala verilebilir; o halde Yargıtay’ın verdiği bu kararın da hukuken hiçbir değeri hiç bir karşılığı yoktur” ifadelerini kullandı.

Doğan, Yargıtay’ın kararına ilişkin, “Bu kararın gereğini yerine getirmeyi bir yana bırakın İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ikinci bir yargı darbesinin fitilini ateşledi ve Atalay için hüküm verildiği gerekçesiyle kararı yerine getirmek yerine dosyayı Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesine gönderdi. 3’üncü Daire de bugün AYM’nin verdiği bu kararın hukuki bir değerinin olmadığını söyledi” dedi.

Doğan, Yargıtay’ın kararına ilişkin, “Biz de bu kararı tıpkı Yargıtay’ın AYM’ye söylediği cümlelerle karşılıyoruz. Madem öyle bizim için bu kararın hukuku değeri yoktur, bu bir yargı skandalıdır” ifadelerini kullandı.

Doğan, Yargıtay’ın kararına ilişkin, “Bu vesile ile şu çağrıyı yapmak isteriz DEM Parti olarak. Bu mesele sadece Can Atalay meselesi değildir. Bu tarihte pek çok örneği ile deneyimlenmiştir. Can Atalay seçilmiş dokunulmazlığı olan, TBMM üyesi olan bir milletvekilidir. Bu siyasi iktidarın meclis üyelerine bir bakışın da göstergesidir. Tekrar eden bir bakışın göstergesidir” dedi.

Doğan, Yargıtay’ın kararına ilişkin, “Hiç bir siyasi parti burada sorumluluk almadan, net bir pozisyon almadan hukuka adalete, demokrasiye temel haklara ve insan haklarına dair bir pozisyon almadan durmamalıdır. Biz tüm siyasi partilere bu konuda çağrı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğan, Yargıtay’ın kararına ilişkin, “Bu mesele yalnızca Can Atalay meselesi değildir. Bugün Can Atalay’a yaşatılanlar yarın başka partilerin üyelerine vekillerine yaşatılabilir. Çünkü hukuksuzluk adaletsizlik yalnızca Kürtlere, demokratlara, sosyalistlere yapılmıyor artık sınır tanımaz bir hukuksuzluk ve adaletsizlik ile karşı karşıyayız. Hep birlikte buna dur demeli ve hep birlikte buna karşı dayanışmalıyız. Hukuk adına insan hakları adına dayanışmanın zamanı olduğunu tekrar belirtiyoruz” dedi.