Dêrsim’de Seyit Rıza ve arkadaşları anıldı: “Unutmadık, Affetmeyeceğiz

Dersim’de, 15 Kasım 1937’de Elazığ’ın Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının 86. ölüm yıl dönümü anma etkinliği düzenlendi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar’ın da katıldığı etkinlikte, “38 Zare Made Kerga’na, Unutmadık affetmeyeceğiz” pankartı açıldı.

PSAKD Dersim Şube Başkanı Ali Ekber Kaya, Dersim’in hala insanların tahliye edildiği bir yer olduğunu ifade ederek, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını talep etti.

DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, yaptığı konuşmada, Seyit Rıza ve arkadaşlarının 86 yıl önce idam edildiği günü kara bir gün olarak tanımlayarak, Seyit Rıza’nın idam edilirken sergilediği direnişi anlattı. Uçar, “Cumhuriyet kurulurken kimse kimseye sormadı ki sen Kürt müsün, Alevi misin diye. Beraber savaşlara girince de ‘Siz Alevisiniz ve sizin bizim savaşımızda yeriniz yok’ demediler. Ama nasıl ki dışarıda savaş bitti, ülke kurtuldu, dış düşmanlardan kurtuldular, bu defa da Kürtleri ve Alevileri düşmanlaştırdılar. Bizimle savaşmaya başladılar ve hala da bizimle savaşıyorlar” dedi.

Uçar, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mirasına sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün bu hakikate sahip çıkalım. İdamdan sonra, ‘Dersim kendi kendini idare ediyor, böyle olmaz’ dediler. Devlet bir plan yaptı ve bu plan dahilinde memleketimize gelerek kadınlarımızı, çocuklarımızı, yaşlılarımızı, pirlerimizi öldürdüler. Ziyaret yerlerimizi bombaladılar. Cumhuriyetin bu yüzyılında insanlık ne kadar kötülük gördüyse Dersim halkı hepsini gördü. Ama biz de bırakmadık, vazgeçmedik. Dilimizi, ziyaretlerimizi, pirlerimizi bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Seyit Rıza ve arkadaşları duysun sesimizi. Çocuklarınız, torunlarınız olarak buradayız ve baktığımız her yerde sizi, sizin direnişinizi görüyoruz. Siz bu devletin önünde diz çökmediniz, biz de çökmedik. Yolumuz sizin yolunuzdur. Unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

HEDEP Dersim Milletvekili Ayten Kordu da, Seyit Rıza ve arkadaşlarını anarak, “Katliamlarla yüzleşilmeli, gerçekler açığa çıkarılmalıdır. Sorumlular yargılanmalıdır. Dersim isminin iadesini istiyoruz. Dersim kayıp kızlarının ailesi ile buluşmasını istiyoruz. Mezarlarımızın yerini öğrenmek istiyoruz” dedi.

Anma etkinliği, çerağın yakılmasıyla son buldu. Uçar ve katılımcılar, Findik Ağa’nın köyü olan Pulur (Ovacık) ilçesindeki Ağdat köyüne giderek, Seyit Rıza ve arkadaşlarını andı.

NHY/ MA

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku