HDP Diyarbakır Milletvekili  Garo Paylan, Gümüşhane’nin Yeşildere köyünde bulunan Rum kilisesinin defineciler tarafından talan edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi veren Paylan, “Yıllara meydan okuyan tarihi kilise, 5 yıl öncesine kadar ayaktaydı. Son yıllarda defineciler tarafından fresklerle bezeli duvarları söküldü ve tamamen tahrip edildi. Kilise çevresinde bulunan mezarlar defineciler tarafından kazıldı. Yerel halkın da tepki gösterdiği defineciliğin, ülkenin tarihi ve kültürel mirasına verdiği zarar aşikardır. İktidar yetkililerinin, ülkedeki Sünni ve Müslüman olmayan halklara karşı kullandığı nefret söylemi, benzer faaliyetleri cesaretlendirmektedir” dedi.

Paylan,  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti:

1.     Yeşildere Kilisesi ve çevresinde define arama için kazı yapan kişi veya kişiler tespit edilip, haklarında yasal işlem başlatılmış mıdır?

2.     Yeşildere Kilisesi ve Gümüşhane sınırları içinde bulunan benzer tarihi yapılar neden bakanlığınızca korunmamaktadır?

3.     Yeşildere kilisesinin restore edilip yeniden ibadete açılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

4.     Hristiyanlara ait kültürel varlıkların tahrip edilmesi ve kültürel hafızanın yok olmasını engelleyecek çalışmalarınız nelerdir?

5.     Definecilik faaliyetlerini neden durduramıyorsunuz?