‘Çocuksuz yaşam tarzı’ propagandası yasağı

Rusya’nın Kursk bölgesi kürtaj ve çocuksuz yaşam tarzı ‘propagandası’ yoluyla kadınları kürtaja ‘zorlamayı’ yasakladı

TASS’ın haberine göre Kursk Bölge Duma’sı kadınları kürtaja “zorlamayı” yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti. Bölgenin sağlık bakanı Ekaterina Pismennaya, tasarının kürtaj ve “çocuksuz yaşam tarzının” tanıtımını (propagandasını) yasakladığını, buna sosyal medyada bu konularda “agresif bilgi” yaymanın da dahil olduğunu söyledi.

Yasayı ihlal edenlere verilecek para cezaları özel vatandaşlar için 3,000-5,000 ruble (33-54 dolar), resmi görevliler için 10,000-20,000 ruble (109-217 dolar) ve tüzel kişiler için 30,000-50,000 ruble (326-543 dolar) arasında değişecek.

Son haftalarda Rusya genelinde kürtaj karşıtı kampanya hız kazandı. Bazı bölgeler özel kliniklerde kürtaj yapılmasını yasaklarken, bazıları da kadınları kürtaj yaptırmaya “zorlayanlara” para cezaları getirdi. Rusya tarafından ilhak edilen Kırım da dahil olmak üzere diğer bazı bölgelerde özel kliniklerin “gönüllü” olarak kürtaj yapmama kararı aldığı bildirildi.

Kasım ayının ortalarından bu yana Rusya Devlet Duması, Patrik Kirill’in özel kliniklerde kürtajın federal düzeyde yasaklanmasına yönelik girişimini değerlendiriyor. Ancak Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko, Rus makamlarının tıbbi nedenlerle ya da tecavüz vakalarında kürtajı yasaklama ve suç sayma yoluna “kesinlikle gitmeyeceğini” belirtti.