CNBC: “Türkiye’nin borçlarını döndürmesi zorlaşıyor”

CNBC de Türkiye’nin borçlarını ödemesinin zorlaştığını yazdı.

“Uzmanlara göre, lira değer kaybetmeye devam ettikçe, Türkiye’nin çoğu doviz cinsinden olan borçlarının ödenmesi de zorlaşacak” diyen CNBC Televizyonu, “Türk lirası Salı günü dolar karşısında rekor seviyede bir düşüş kaydederek geçen hafta 11 seviyesinde kabul edilen ‘psikolojik bariyeri’ çoktan aştı. Bu yükseliş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, artan çift haneli enflasyon ortamında, tartışmalı faiz indirimlerini savunmasının ardından tetiklendi. Öyle ki kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’e göre, Ağustos ayında Türkiye’nin borç rezervinin %57’si dövize bağlı veya döviz cinsindendi. Bu da demek oluyor ki lira değer kaybetmeye devam ettikçe bu borcun ödenmesi de zorlaşacak” şeklinde kaydetti.

Analize göre, Türkiye’de enflasyon şu anda %20’ye yakın. Bu sebeple, 85 milyon Türk nüfus için temel mal fiyatları arttı ve yerel para birimindeki değer kaybı maaşları da ciddi şekilde devalüe etti.

Neden değer kaybediyor?

Türk lirası, Batı ile jeopolitik gerilimler, cari hesap açıkları, azalan döviz rezervleri ve artan borç – ama en önemlisi, enflasyonu soğutmak için faizlerin yükseltmesinin reddedilmesi gibi nedenlerle 2018’in başından beri düşüşte.