REUTERS: “Son 11 günlük gerileme 1999’dan beri en kötüsü”

Reuters haber ajansı, “Türk Lirası bir günde yüzde 15 çakıldı. TL’nin değer kaybı 1999’dan beri en büyük düşüş”  ifadelerini kullandı.

Ajans TL’nin son 11 gündeki değer kaybının 1999’dan beri en büyük düşüş olduğunu, TL’nin bu yıl dünyada açık ara en fazla değer kaybeden para birimi vurguladı.

Bunun TL’nin tarihindeki en kötü ikinci gün olduğunu aktaran ajans, Erdoğan’ın ekonomi politikalarına gelen eleştirilere “Ekonomik bağımsızlık savaşını kazanacağız” diye yanıt verdiğini yazdı.

TL’nin son bir yılda yüzde 45, geçen haftanın başından bu yana da yüzde 26 değer kaybettiğini hatırlatan ajans, “Pek çok ekonomist faiz indirimlerinin sorumsuzca yapıldığını söyleyerek kararın tersine çevrilmesi gerektiğini belirtiyor” diye yazdı.

Muhalefetin erken seçim çağrıları yaptığını aktaran Reuters, Merkez Bankası’nın görevden alınan eski başkan yardımcısı Semih Tümen’in Twitter’da yaptığı “Başarı şansı olmayan bu irrasyonel deneyi bir an önce terkedip Türk lirasının değerini koruyacak, Türk halkının refahını gözetecek kaliteli politikalara bir an önce dönmemiz gerekiyor” paylaşımına da yer verdi.

Ajansa konuşan Kalkan’daki 28 yaşındaki bir otel çalışanı, artan fiyatlardan dolayı bazı ürünleri almaktan vazgeçtiğini ve bir yurt dışı seyahatini de iptal etmeyi düşündüğünü anlattı.

Reuters bazı analistlerin acil faiz artırımının kaçınılmaz olduğu yorumlarına da yer verdi.

Fransız bankası Societe General de Türkiye’de önümüzdeki aydan itibaren acil artırımlarla faizin yüzde 19’a çekilebileceğini belirtmişti.

Reuters ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Brown Brothers Harriman’ın küresel pazar stratejisti Ilan Solot’un, “Erdoğan ancak bir kırılma noktasından sonra politikalarını değiştirebilir. Şimdilik yerliler dolarlarını Türkiye’de tutmakta bir sorun görmüyor. Fakat dövizlerini yurt dışına çıkarmaya başlarlarsa işler değişir. O noktada sermaye kontrollerinden bahsedilir. Ülkede yeterli dolar rezervi olmadığı için bunun etkileriyle başa çıkılamaz. O andan itibaren gerçek bir döviz krizi yaşanabilir” şeklinde sözlerini de haberinde aktardı.