CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Yargıtay’ın Can Atalay kararına tepkisi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın cezaevinden salıverilmesi kararına uymaması üzerine yaptığı açıklamada, “Bu işbilmez hükümet, ülkemizi hukukun işlemediği, anayasanın tanınmadığı bir muz cumhuriyetine çevirdi” dedi.

Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yargıtay’ın kararına karşı anayasayı savunmayı ısrarla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Özel, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu işbilmez hükümet, ülkemizi hukukun işlemediği, anayasanın tanınmadığı bir muz cumhuriyetine çevirdi. Yargıtay’ın kararına karşı anayasayı savunmayı ısrarla sürdüreceğiz. Yarın toplanacak Parti Meclisimizde konuyu özel gündem olarak ele alacak ve bundan sonraki mücadele hattımızı belirleyeceğiz.”

Özel, daha sonra yaptığı açıklamada, “AYM’nin kararına uymayan Yargıtay, hukuk dışı bir karar vermiştir. Bu karar, hukuk devleti ilkesine ve Anayasa’ya aykırıdır. Bu kararı kabul etmiyoruz” dedi.

Özel, “Can Atalay, milletin seçtiği bir milletvekilidir. Hakkında verilen mahkumiyet kararı, hukuka aykırıdır. Atalay’ın derhal tahliye edilmesi gerekir” diye konuştu.