Brezilya istihbaratında ‘siyasi muhalifleri izleyen İsrail yazılımı’ depremi: Lula, beş kritik ismi görevden aldı

Brezilya’da eski aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun siyasi muhaliflerini ve bazı yargıçları yasadışı biçimde izleme iddiaları, ülkede büyük bir skandala yol açtı. Bolsonaro’nun, İsrail merkezli bir şirket olan NSO Group’un geliştirdiği Pegasus adlı casus yazılımını kullanarak, aralarında eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın da bulunduğu 300’den fazla kişiyi hedef aldığı ortaya çıktı.

Pegasus skandalının patlak vermesinin ardından, Brezilya’da geçen yıl yapılan seçimlerde Bolsonaro’yu yüzde 56 oy farkla yenerek devlet başkanlığına seçilen Lula, hızlı bir şekilde harekete geçti. Lula, Bolsonaro döneminde istihbarat teşkilatının başına getirilen beş kritik ismi görevden alarak, yerlerine kendi güvendiği kişileri atadı.

Lula’nın görevden aldığı isimler arasında, Brezilya Ulusal İstihbarat Ajansı (ABIN) Başkanı Alexandre Ramagem, ABIN Genel Müdürü Frank Márcio de Oliveira, ABIN İstihbarat Operasyonları Direktörü Roberto Sávio de Oliveira, ABIN İstihbarat Analizi Direktörü Paulo Sérgio de Almeida ve ABIN İstihbarat Teknolojileri Direktörü Marcelo Augusto Xavier da Silva yer alıyor.

Lula, bu isimlerin yerine, eski istihbaratçılar ve kendi döneminde ABIN’de görev yapmış kişilerden oluşan bir ekip kurdu. Lula’nın yeni atadığı ABIN Başkanı José Genoino Neto, 2003-2005 yılları arasında Lula’nın ilk hükümetinde Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yapmıştı. Genoino Neto, aynı zamanda Brezilya İşçi Partisi’nin (PT) eski başkan yardımcısı ve kurucu üyesi.

Lula’nın istihbarat teşkilatında yaptığı değişikliklerin ardından, Pegasus skandalının sorumlularının ortaya çıkarılması ve yargılanması için bir soruşturma komisyonu kurulması bekleniyor. Lula, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Bolsonaro’nun kendisini ve diğer muhalifleri izlemek için Pegasus yazılımını kullanmasının “kabul edilemez” olduğunu ve bunun “demokrasiye karşı bir suç” olduğunu söylemişti.

  • NHY/ Artı Gerçek