Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde gizlenen iş cinayetleri mi var?

Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde çalışan bir işçi, nükleer santral inşaatında iş güvenliğinin olmadığını belirterek, son iki hafta içersinde 3 işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, trafo patlamaları, su basmaları ve işçi eylemleriyle sürekli gündemde. Santral bu kez de iş kazaları ve cinayetleriyle gündemde. Rusya devlet şirketi tarafından Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Yanışlı Mahallesi’nin yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali’nde iş cinayetlerinin arttığı ileri sürüldü. İsminin açıklanmasını istemeyen şantiye işçisi, son 2 hafta içinde 2’si Türkiye biri de Rusya vatandaşı olmak üzere 3 işçi yaşamını yitirdiğini söyledi. İş güvenliğinin olmadığını belirten işçiler, bilginin dışarıya iletilmemesi için kendilerine baskı kurulduğu ifade etti.  Bilgi aktaran işçiler, isimlerinin güvenlik gerekçesiyle ve işten atılma korkusuyla yazılmasını istemedi.

10 Kasım’da taşeron işçi Emrah Ballı’nın su deposunun içindeki elektrik kablosunu çıkarmaya çalışırken elektrik akımına kapıldı. Ballı, memleketi Van’ın Edremit ilçesinde defnedildi. İşçiler, ertesi gün ise yani 11 Kasım’da ismini bilmedikleri Türkiye vatandaşı bir işçinin de yüksekten zemine düşerek yaşamını yitirdiğini söyledi. Sürekli inşaat alanında iş cinayetlerinin olduğunu ifade eden işçiler, 1 Kasım’da yaşamını yitiren Rus personelin nükleer santral çekirdeğinden düşüp öldüğünü anlattı.  Emrah Ballı’nın tek başına su deposuna indiğini ve elektrik kablosunda oluşan parçalama nedeniyle yaşamını yitirdiğini anlatan işçiler, “Eğer bilgi aktardığımızı duyarlarsa bizleri işten atarlar. Burası çok korunuyor. Keşke biz işçilerde o kadar korunabilsek. Resmen kamplarda insani olmayan koşulardayız. Sürekli açıklamalar yapıyorlar faka hiçbiri gerçeği yansıtmıyor” diye konuştu.  (MA)