ABD Afganistan’dan çekiliyor

BD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül’e kadar Amerikan askerlerini Afganistan’dan geri çekme kararını resmen açıkladı. 

Biden: ”11 Eylül’e kadar Afganistan’dan çekiliyoruz”

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’yi en uzun savaşına götüren Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Pentagon’a yönelik terörist saldırıların 20. yıldönümü olan 11 Eylül’e kadar Amerikan askerlerini Afganistan’dan geri çekme kararını resmen açıkladı.

“Amerika’nın en uzun savaşına son verme zamanı. Amerikan birliklerinin eve dönme zamanı” diyen Biden,  geri çekilmenin, Başkan Donald Trump yönetiminin Taliban ile yaptığı bir anlaşma doğrultusunda 1 Mayıs’ta başlayacağını, tamamen geri çekilmenin 11 Eylül’e kadar yapılacağını söyledi.

ABD Başkanı,  şunları kaydetti:

”20 yıl önce meydana gelen korkunç bir saldırı nedeniyle Afganistan’a gittik. Bu, 2021’de neden orada kalmamız gerektiğini açıklayamaz. Taliban’la savaşa geri dönmek yerine, bugün ve önümüzdeki yıllarda ayakta kalmamızı ve ulaşmamızı belirleyecek zorluklara odaklanmalıyız. Geri çekilmemiz için ideal koşulları yaratma umuduyla, Afganistan’daki askeri varlığımızı genişletme döngüsüne devam edemeyiz. Şimdi Afganistan’daki bir Amerikan askeri varlığına başkanlık eden dördüncü Amerikan başkanıyım. İki Cumhuriyetçi, iki Demokrat… Bu sorumluluğu beşinciye  devretmeyeceğim.”

Ülkesinin diplomatik ve insani çabalarının Afganistan’da devam edeceğini belirten Biden, Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki barış çabalarını destekleyeceğini ifade etti.

Biden, askerleri geri çekme kararını açıklamadan önce dün eski Başkan George W. Bush ile de görüştüğünü söyledi.

Çekilme kararını aylardır düşünen Biden, Afganistan’da 2 bin 300 askeri öldüren ve 2 trilyon dolardan fazlaya mal olan bir savaşın artık 2021’in acil dış politika endişelerine uymadığını belirledi.

Yetkililer kesin bir sayı vermeyi reddetse de, bazı ABD askerlerinin Amerikalı diplomatları korumak için kalacağı kaydedildi.

Öte yandan, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Ghani bugün Twitter’da yaptığı açıklamada, Biden ile konuştuğunu ve “ABD’nin kararına saygı duyduğunu” belirtti. (Ajans Bizim)