AB Dış Politika Şefi Borrell: İsrail, El Fetih’i zayıflatmak için Hamas’ı finanse etti

Avrupa Birliği’nin (AB) dış politika ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi Josep Borrell, İsrail’i Hamas’ı finanse ederek El Fetih kontrolündeki Filistin Yönetimi’ni zayıflatmakla suçladı. Borrell, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu da İsrail-Filistin çatışmasını çözmeye yönelik çabaları kişisel olarak engellemekle suçladı.

Borrell, Valladolid Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, İsrail’in uzun yıllardır süregelen çatışma sürecindeki rolünü sert bir şekilde eleştirdi. Ancak Borrell, bu iddialarını desteklemek için somut kanıtlar sunmadı. İspanya’daki konuşmasında, İsrail’in geçmişte boykot ettiği iki devletli çözümü reddetmeye devam ettiğini belirtti ve bu tutumunun Hamas’ı destekleyerek Filistin Yönetimi’ni zayıflatmaya yönelik olduğunu öne sürdü.

AB’nin en üst düzey diplomatı, İki Devletli Çözümü destekleyerek barış sürecini teşvik etmek gerektiğini savundu. Ancak, İsrail’in bu çözümü reddederek Hamas’ı finanse ettiği iddiasını gündeme getirdi. Borrell ayrıca, Netanyahu’nun çabaları kişisel olarak sabote ettiğini belirterek, İsrail hükümetini son 30 yılda iki devletli çözümü kabul etmemekle suçladı.

Borrell’in bu açıklamaları, Netanyahu’nun Filistin devleti kurulması ve Gazze’ye yönelik askeri saldırıları azaltma çağrılarını reddetmesinden hemen sonra geldi. Borrell, AB’nin barış ve güvenliği sağlamak için en uygun çözüm olarak bir Filistin devletinin kurulmasını tanımlamış ve bu hedefi desteklemişti.

Ancak, Borrell’in bu açıklamalarına karşılık İsrail hükümeti, iki devletli çözümü reddetme kararlılığını sürdürmekte ve Hamas’a finansal destek sağladığı iddialarını reddetmektedir.