5 dakikada bir randevu uygulamasının yürütmesi durduruldu

Eskişehir İdare Mahkemesi, 5 dakikada bir randevu uygulamasına ilişkin düzenlemeye dair yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, şehir hastanesinde Merkezi Hekimlik Randevu Sistemi’yle (MHRS) 5 dakikada bir hastaya randevu verilmesi işlemine ilişkin Eskişehir Tabip Odası tarafından açılan davada yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Kararın gerekçesinde düzenlemede herhangi bir bilimsel temel ve kamu yararı olmadığı belirtilerek, “hasta yoğunluğunun” bir gerekçe sayılmayacağı ifade edildi.

Kararda, her ne kadar davalı idare tarafından MHRS üzerinde 10 dakikada 2 hastaya randevu verilmesi sistemine geçilmişse de, bu sisteme geçilmesi öncesinde bir hekimin bir hastayı tedavi etmesi için gerekli olan makul sürenin tespiti yönünde herhangi bir somut araştırmanın yapılmadığı aktarıldı.

KAMU YARARINA UYGUN GÖRÜLMEDİ

MHRS üzerinden yapılan düzenlemenin herhangi bir bilimsel rapor alınmadan yapıldığı vurgulanan kararda, “Hastanın muayene edilmesi, tedavinin planlanması ve bu planın hastaya aktarılmasını kapsayan sürecin 5 dakikalık bir zamanda yapılmasını öngören dava konusu işleme hasta yoğunluğunun giderilmesinin haklı gerekçe teşkil etmediği, anılan uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra uygulamada hekimler ile hastalar arasında sorunlar yaşandığı, bu sorunların hekimler tarafından davalı idareye yansıtıldığı, yine anılan uygulamaya geçilmesi halinde hekimlerin günlük muayene edeceği hasta sayısının artacağı hususları da göz önüne alındığında, herhangi bir bilimsel veriye dayanmaksızın salt takdir yetkisi kapsamında tesis olunan dava konusu işlemin kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Beş dakikada bir hastaya randevu verilmesinin hukuka aykırı olduğu belirtilen kararda, “İşlemin uygulanmaya devam edilmesi halinde, kamu sağlığının etkileneceği, dolayısıyla kamu sağlığı açısından maddi ve manevi yönlerden telafisi güç zararlar doğacağı açıktır” diye aktarıldı.

‘SAĞLIK 5 DAKİKAYA SIĞMAZ’

MHRS’deki randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesine karşı harekete geçen Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Tabip Odaları “5 dakikada hekimlik yapılmaz, sağlık 5 dakikaya sığmaz” diyerek birçok ilde basın açıklamaları düzenlemiş, ayrıca düzenlemeyi birçok yerde İdare Mahkemeleri’ne taşımıştı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku