Yatırımcılar, dünyanın en büyük bankalarını daha sert iklim hedefleri belirlemeye çağırdı

ABD’de yapılacak İklim Zirvesi öncesinde bir grup yatırımcı, dünyanın en büyük bankalarını daha sert emisyon hedefleri belirlemeye çağırdı.

Yatırımcılar, bankaların, sektörlerin ve endüstrilerin net sıfır emisyon planına ters düşen faaliyetlere finansmanın çekilmesi için “açık kriterler” belirlemeleri gerektiğini söyledi.

Varlıklarının değeri 11 trilyon doları bulan grupta dünyanın en büyük tahvil yatırımcısı Pimco ile İngiltere’nin en büyük varlık yöneticisi Legal & General Investment Management’ın da yer alıyor.

İklim Değişikliği Kurumsal Yatırımcılar Grubu aracılığıyla faaliyet gösteren 35 yatırımcıdan oluşan grup, dünyanın en büyük 27 bankasıyla görüşmeler başlattığını ve listeyi zamanla genişletmeyi beklediğini kaydetti.

Karbon yoğun faaliyetlere finansman uyarısı

Büyük bankalarından bazıları 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonlarına ulaşmak için bir hedefleri olduğunu söylemiş olsa da, birçoğu bunu nasıl yapmayı planladıklarını açıklamadı ve ağır emisyon faaliyetlerini finanse etmeye devam etti.

Reuters’a konuşan Sarasin & Partners şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı Natasha Landell, “Bugün karşı karşıya olduğumuz sorun, çok sayıda bankanın finansman kararları verirken iklime zarar vermeyi düşünmemesi ve çok fazla paranın karbon yoğun faaliyetlere aktarılması” dedi.

Yatırımcı grubu, ABD’de yapılacak İklim Zirvesi öncesinde, bankaların yüzyılın ortasına veya daha erken bir zamanda net sıfır emisyona ulaşmak için ara hedefler belirlemek de dahil olmak üzere çabalarını hızlandırmalarını istedi.

Bir dizi banka, yeşil enerjiye ve düşük karbonlu bir ekonomiye geçişe yardımcı olacak diğer faaliyetlere yatırımı artırmayı planladıklarını duyurmuştu.

İklim Zirvesi

ABD Başkan Joe Biden, 22-23 Nisan’da ev sahipliğini yapacağı İklim Zirvesi’ne 40 ülke liderini davet etti. Onlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra Rusya ve Çin liderleri de yer alıyor.

Çevrimiçi yapılacak Liderler Zirvesi canlı yayında izlenebilecek.

Beyaz Saray, zirve sırasında ABD’nin, 2030 yılına kadar sera gazı salımını azaltmakla ilgili bir hedefi açıklayacağını duyurdu.