Ülkemiz Dünya Enflasyon Liginin Zirvesine Göz Dikmiş!!!

Ülkemizin 2021 yılı  Yıllık Enflasyon verileri akıl almaz bir şekilde zirveleri zorluyor. Bu haliyle Dünya birinciliğini alması da şaşırtıcı olmayacaktır. Önce Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki duruma bir göz atmak gerekiyor. Avrupa Birliği 2021 yılı yıllık enflasyon artış ortalaması 4.9’dur. Türkiyenin 2021 yılı yıllık Enflasyonu 36.08 idi.Bu haliyle  30 Avrupa ülkesinden tek tek daha yüksek bir enflasyon oranıdır.

Aralık ayında 13.58 olan Enflasyon oranımız 30 Avrupa ülkesin tek tek yıllığından yüksek bir durumdadır. Ocak ayında 10.1 olan Enflasyonu ise 28 Avrupa ülkesin 2021 yılı yıllık enflasyon oranından daha yüksek görünmektedir.

OECD ülkelerinin 2021 yılı yıllık enflasyon ortalaması 3.5’tir. Bunu ülkemizin Yıllık 36.08 olan enflasyonundan vaz geçtik, 13.58 olan Aralık ayı enflasyonu ve 11.1 olan Ocak ayının enflasyonu bile, tek tek artış oranında bile, OECD ülkeleri yıllık enflasyon ortalaması, Aralık ve Ocak aylarının ayrı ayrı çok altında kalmaktadır.

Dünya ölçeğindeki kıyaslamada pek AB ülkelerinden farklı değildir. Ekşi Sözlük ve Kronos34 sitelerindeki 2021 verilere baktığımızda bu çok net anlaşılıyor. Bu verilere göre, ülkemiz 196 ülke içinde, en yüksek enflasyon sıralamasında 8. Sırada görünmektedir. 2021’de enflasyonda ülkemizi geçen sadece 8 ülke bulunmaktadır.

Yine ülkemizin sadece Aralık ayı enflasyon oranı, dünyada 181 ülkenin tek tek 2021 yılı yıllık enflasyon ortalamasının üstünde görünüyor. Ocak ayı enflasyonumuz ise 169 ülkenin 2021 yılı yıllık enflasyon ortalamasının üstünde görünüyor. Kısaca ülkemiz enflasyonda dünya liderliğine doğru hızla ilerlemekte ve bizlerde daha çok fakirlik girdabına girmekteyiz. Açlık ve sefalet, ücretlerdeki erimeyle dahada artarak devam edecektir.

TÜİK verileri ne kadar doğru ve inandırıcı olduğuna bakmaksızın, onun verileri esas alınarak bu kıyaslamala yapılmaktadır. Ancak ENAG’ın verilerini baz alırsak rakipsiz kalabiliriz. Uluslararası kurumlardan derlenen bu verilerde birde EKSİ Enflasyon yaşayan ülkelerde bulunuyor. Birde bunlara bakalım: Aşağıda adı geçen Afrika ülkeleri olan Çad’da 2021 enflasyon oranı Eksi 0.9 olarak kayıtlara geçmiş. Güney Sudan’da yıllık enflasyon Eksi 1.02 orak kayıtlara geçmiş.Ruanda’da 2021 yılı enflasyonu Eksi 3.4 olarak kayda geçmiş. Eritre’de  2021 yılı enflasyonu Eksi 16.4 olarak kayda geçmiştir. Biz bu ülkeleri belki çok gerimizde görüyoruz. Ancak işte 2021 yılı enflasyonuna baktığımızda hangi ülkelerin nasıl ve ne durumda olduğu açıkça görülecektir. Yandaşların ileri kapitalist ülkelerde Enflasyon artış oranlarını açıklamalarının yanıda bu geri kalmış ülkeler statüsünde görünen Eksi enflasyon yaşayan ülkelerle de kıyaslanırsa durumumuz daha net anlaşılır.

Bu enflasyon oranlarıyla bir taraftan ücretlerimiz erirken, diğer yanda çarşı-pazardaki pahalılık canımızı yakmaya devam edecektir. Alım gücünden yaşadığımız erezyon, biz emekçileri daha çok perişan edecektir. Bugünlerde gördüğümüz enerjideki can yakan yüksek fiyatlar, diğer tüm temel tüketim ürünlerine gelecek zamlar ile, durum dahada net görülecektir. Şu günlerde sadece enerjideki yüksek faturaları, raflardaki yüksek etiketler takip edecektir. İşçi sınıfının ücretler konusunda gösterdiği refleks, toplumun diğer kesimlerinede yansırsa ancak anlam kazanacaktır. Onları yalnız bırakmamakta fayda vardır.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku