Savaş bahaneleri…

Trump’un yaptığı füze tehdidinden sonra, soğuk savaş her an sıcak savaşa dönüşebilir. Bu büyük bir tehlike…

Savaş kararı verildikten sonra bunun bahanesini üretmek ve yalancı şahitler bulmak zor değil.

Hiç kimseye zararı olmamış, kendi iç barışını ve yaşamını iç savaşın yıkıcılığına rağmen koruyabilmiş Afrin kantonunu yutmak için TC nasıl bahaneler ürettiyse ve müttefikleri de onu “anlayışla!” karşıladıysa; ABD de Suriye’de Rusya ile boy ölçüşmeye karar verdiyse bunun bahanesini illa ki bulur.

Duma’da gerçekten de kimyasal silah kullanıldı mı kullanılmadı mı; savaş niyeti ortaya konulduğunda bunun pek bir önemi kalmıyor. Suriye savaşı boyunca işlenen diğer tonlarca insanlık suçlarını ne yapacağız?

Irak işgali de “kimyasal silah” gereçesi üzerine kurulmuştu. Savaş olup bittikten, milyonlar ölüp bittikten sonra, kendileri “kimyasal silah bulamadıklarını” açıklamadılar mı?

Suriye’den çıkacağını söyleyen Trump, birkaç gün sonra Suriye’den artık hiç çıkamayacağı bir topyekün savaş düğmesine basabiliyor.

Ortadoğu’daki savaş kışkırtıcılığı, maalesef “FELAKET” boyutlarına varmış durumda

Birinci Körfez savaşını insanların çoğu TV’den maç izler gibi naklen izlemişlerdi. Irak ve Suriye’den gelen göç dalgası Avrupayı sarınca bazıları paylaşmak zorunda kalacakları bedelleri görmeye başladılar mı bilinmez.

Eğer savaş Suriye’de olursa herkes buna razı gibi gjrünüyor. Hiçbir şeyden habersiz Suriyeli çocuğun başına yağan bomba nasıl olsa kendi sokaklarına uğramaz aymazlığı içindeler.

Hatta bazıları savaş tam tamlarını, sosyal medya üzerinden birbirlerine laf sokuşturma, haklı çıkma gayretlerine bir dayanak olarak sevinçle bile karşılayabiliyor. Ruh halleri hiç sağlıklı gözükmüyor.

En umutsuz ve tehlikeli olanı da son dünya savaşının yıkımlarını yaşamış kuşakların halen hayatta olduğu olduğu Avrupa’dan savaşlara karşı duyarsızlığın artmış olması. Bu işin başını da İngiltere çekiyor; acaba nasıl olsa bu kez savaş bizim topraklarımız üzerinde olmuyor diye mi güveniyorlar?

Ne büyük aymazlık!

Elbette her zaman SAVAŞA, İŞGALLERE, ZULÜMLERE HAYIR demek; savaşların olmayacağı bir sistem için mücadele etmek gerekiyor.

Recep MARAŞLI
Latest posts by Recep MARAŞLI (see all)