Prof. Dr. Ahmet Saltık: Enflasyon bir halk sağlığı sorunu!

Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 67,16’ya yükseldi. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, yetersiz beslenmenin çocuklarda bodurluğa sebep olduğunu ve Türkiye’de zeka ortalamasının gerilediğini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayı enflasyon verilerine göre aylık bazda yüzde 3,28 artan enflasyon yıllık olarak yüzde 61,98 seviyesine yükseldi. Gıda enflasyonu ise aylık yüzde 2,78, yıllık yüzde 67,16 arttı. Kasım’da fiyatı en çok artan 10 üründen 7’sini gıda oluşturdu.

Temel gıda maddelerinin fiyatının her geçen gün arttığını belirten Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık, bu durumun bir toplum sağlığı sorunu olduğunu kaydetti. Özellikle çocukların protein alabilecekleri sağlıklı gıdalara erişiminin zorlaştığını söyleyen Saltık, bodurluk ve zeka gelişminin yavaşlaması risklerine dikkat çekti.

Bodurluk ve zeka gelişiminde yavaşlama

Konuya dair Cumhuriyet TV yayınında uyarılarda bulunan Saltık, “Son araştırmalara göre Türkiye’de 5 yaş altı çocuklar, yaşlarına göre beklenilen boyun altında yani bodur kalıyor. Sadece bodur kalmak da değil, zeka bakımından da beklenen gelişmenin sağlanmaması riski mevcut” dedi.

Saltık, “Merkezi sinir sisteminin yüzde 90-95’i yaşamın ilk iki yılında tamamlanıyor. Bu yaşta yeterli ve dengeli beslenme hatta anne sütünden dolayı annenin yeterli beslenmesi önemli. Gebelik ve emzirme döneminde ek birtakım vitaminler, proteinden zengin beslenme gerekli. Türk toplumunun ortalama zeka düzeyi 90’a gerilemiş durumda. Tüm dünyada ortalama 100 kabul edilir, gelişmiş ülkelerde bu oran 110 seviyesini bulabiliyor” ifadelerini kullandı.

Yoksullaştırma değil, yoksulluk!

“Bu yoksullaşma değil, yoksullaştırmadır” diyen Saltık şöyle devam etti:

“Beden ve mental sağlığı yerinde olmayan, sosyal açıdan da güvende hissetmeyen, yoksulluğa mahkûm edilmiş bir toplum haline geldik. Bu ülkenin 47 yıllık bir hekimi olarak soruyorum, bu gidişi Türkiye’yi yönetenlerin görmemesi mümkün müdür? Türkiye bu tabloya bilerek sürüklenmiştir.”

Sağlıklı konut ve iyi ısınma şart!

Değişken hava sıcaklıklarına karşı uyaran Saltık, “Küresel iklim faciası ile karşı karşıyayız. Meteorolojik dalgalanmaları yoğun bir şekilde yaşamaktayız. İnip çıkan dış ortam sıcaklığı, yoksul ve barınma koşulları iyi olmayan ülkelerde ciddi sorunlar getiriyor. Sağlıklı konuta ulaşımın sağlanması ve bu konutların da yeterince ısıtılabilmesi önemli. Başta üst solunum enfeksiyonları olmak üzere, idrar yolu enfeksiyonu, kas ağrıları, zatürreye uzanan riskler mevcut. Değişen havalar sebebiyle giyimler de doğru ayarlanamıyor” diye konuştu.

Viral enfeksiyonlar arttı!

Saltık, soğuk havalarda hastalıklara karşı korunmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

“Kış mevsimi sebebiyle kapalı ortamlarda daha fazla bulunuyoruz. Kapalı ortamlar iyi havalandırılmadığında özellikle solunum yolu ile bulaşan hastalıklar için risk etmeni. Sonbahardan bu yana viral enfeksiyonların arttığını gözlemledik. El yıkama ve kapalı ortamda maske takma sanıldığından çok daha etkili yöntemler.”

Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın uyarıları, Türkiye’de yaşanan enflasyon ve ekonomik krizin halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor. Özellikle çocuklarda bodurluk ve zeka gelişiminin yavaşlaması, enflasyon ve ekonomik krizin en çarpıcı etkilerinden biri. Bu durum, Türkiye’nin uzun vadeli kalkınması için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Türkiye’de enflasyonun düşürülmesi ve ekonomik krizin sona erdirilmesi, halk sağlığının korunması için hayati önem taşıyor.