Özel eğitim öğrencileri camiye götürülüp imam cübbesi giydirildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) arasında imzalanan ÇEDES protokolü kapsamında, Konya Karatay’da Yaşar Doğu Ortaokulu’nda eğitim alan özel eğitim öğrencilerine cami ziyareti yaptırıldı. Öğrencilere imam cübbesi giydirildiği ve namaz kıldırıldıkları görüldü.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “MEB Anayasayı eğitimle ilgili yasa ve yönetmelikleri yok sayıyor ve ihlal ediyor. MEB kamusal, bilimsel, laik ve demokratik eğitimden hızla uzaklaşıyor. Anayasal düzen ve kamusal eğitim tehdit altında” dedi.

Kurul, şunları söyledi:

“Yoksulluk ve sefalet nedeniyle çocuk işçiliğinin yanısıra camide çalıştırılan, cami ve mezarlık temizletilen, imam kıyafetleri giydirilmiş bireysel gereksinimleri çocuklar, okul öncesi eğitime devam eden başları örtülmüş, Arapça dualar okutulan çocuklar, gelinlik giydirilmiş kız çocuğu görüntüleri her yerde çoğalıyor. Ayrıca çocuk ihmali ve istismarı, eğitimde şiddet artıyor.

İktidarın bu uygulamalarına ‘dur’ diyecek güç halkın demokratik kurumlar ve yurttaşların direnciyle mümkündür. Karanlığa karşı mücadele çağrısında bulunuyoruz.”

Uşak ve Mardin’de de benzer uygulamalar

Uşak Çivril’de ise ilçe müftülüğü, imam hatip lisesi öğrencilerine cami temizletti. Mardin Dargeçit’te de Yoncalı İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine cami temizliği yaptırıldı. Öğrenciler bu kapsamda caminin şadırvanını yıkadı. Yine Konya’da bir anaokulunda eğitim gören öğrenciler camiye götürüldü. Söz konusu görüntüler ise okulun sosyal medya hesabından paylaşıldı.

ÇEDES protokolü nedir?

MEB ve DİB arasında imzalanan ÇEDES protokolü, “Çocuklarımızın Eğitim Destek ve Engeli Önleme Stratejisi”nin kısaltmasıdır. Protokol kapsamında, MEB’e bağlı okullarda eğitim gören öğrencilere yönelik dini ve ahlaki eğitimlerin verilmesi öngörülüyor.

NHY/ Cumhuriyet