Oxfam Raporu: Çevreyi En Fazla Kirletenlerden Daha Fazla Vergi Alınmalı

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın raporunda, İngiltere’de iklim değişikliğiyle mücadelede “adil vergilendirme” yapılması gerektiği belirtilerek, çevreyi en fazla kirleten yüzde 1’lik kesimin, dünyanın en yoksul yarısından daha fazla vergi ödemesi gerektiği savunuldu.

Rapora göre, İngiltere’de en zengin yüzde 1’lik kesim, 1990-2015 yılları arasında karbon emisyonlarını yüzde 11 artırırken, en yoksul yüzde 50’lik kesim ise yüzde 13 azalttı. Oxfam, bu durumun iklim adaletsizliğine yol açtığını ve çevre sorunlarının en çok etkilediği kesimin, en az sorumlusu olan yoksullar olduğunu vurguladı.

Oxfam’ın raporunda, İngiltere hükümetine, iklim değişikliğiyle mücadele için adil bir vergi sistemi oluşturması çağrısı yapıldı. Raporda, çevreyi kirleten davranışlara ve ürünlere daha fazla vergi uygulanması, bu vergilerin gelirinin ise iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için kullanılması önerildi. Ayrıca, raporda, hükümetin, düşük karbonlu teknolojilere ve yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapması ve bu alanda istihdam olanakları yaratması gerektiği belirtildi.

Oxfam’ın İngiltere İklim Politikası Danışmanı Tim Gore, raporla ilgili yaptığı açıklamada, “İngiltere’de en zenginlerin karbon ayak izleri, en yoksullarınkinden çok daha büyük. Bu nedenle, iklim değişikliğiyle mücadelede adil bir vergilendirme sistemi olmalı. Çevreyi kirletenlerin daha fazla ödemesi ve bu gelirin iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için kullanılması hem doğru hem de mantıklı bir adım olacaktır.” dedi.

Oxfam raporu, İngiltere’nin ev sahipliğinde Kasım ayında Glasgow’da düzenlenecek olan BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesinde yayımlandı. Raporda, COP26’nın iklim değişikliğiyle mücadele için tarihi bir fırsat sunduğu ve küresel liderlerin bu fırsatı kaçırmaması gerektiği ifade edildi.