Metin Cihan, bir kamu kuruluşunun daha İsrail ile ticaretini belgeledi

Gazeteci Metin Cihan, sosyal medya hesabından Türkiye ile İsrail arasındaki ticaretin devam ettiğini gösteren bir belge paylaştı. Paylaşımda, Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) bağlı olan Eti Maden’in İsrail’e bor madeni gönderdiği belirtildi. Göndericinin %100 kamu kuruluşu olan Eti Maden olduğu, alıcının ise İsrail ordusuna da hizmet veren büyük bir kimyasal şirketi olan Fertilizers & Chemicals Ltd. olduğu ifade edildi.

Belgede yer alan bilgilere göre, bor madeninin toz halinde borik asit formunda, 25 kg’lık paketler halinde toplam 21 ton olarak İsrail’e gönderildiği belirtildi. Sevkiyatın 23 Mart 2024 tarihinde Gemlik Limanı’ndan yapıldığı ve 29 Mart 2024 tarihinde Aşdod limanına, ardından 1 Nisan 2024 tarihinde de Hayfa limanına ulaştığı ve teslimatın gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

Cihan, paylaşımında belgedeki tüm detayların doğrulanabileceğini ve hatta karekodu okutarak sevkiyatın teyit edilebileceğini belirtti. Ayrıca, bu ticaretin devam etmesini eleştirerek, “Katliam tedarikçiliğine ve Filistin’e dua İsrail’e gemi ikiyüzlülüğüne artık bir son verilmesi dileğiyle” ifadesini kullandı.