DİSK, 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda Kutlayacak

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İşçi Bayramı’nı Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıkladı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı bu yıl Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıkladı. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ile üye işçilerin katılımıyla gerçekleştirilen açıklamada, 2024 1 Mayıs’ının Taksim Meydanı’nda kutlanacağı belirtildi. Çerkezoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin meydanın işçilere yasaklanmasına ilişkin verdiği ihlal kararını hatırlatarak, “Yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz” dedi.

Açıklamada işçi ve emekçilerin mücadelesi, emeğe saygının simgesinin Taksim Meydanı olduğu vurgulanırken, Çerkezoğlu, “Taksim Meydanı 1977’den beri yüreğimizdeki yaradır; yeniden yasaklandığı 2013’ten beri en büyük hasretimizdir… Bu yıl, 2024 1 Mayıs’ında yüzümüzü Taksim’e dönüyoruz.” ifadeleriyle duyuruyu pekiştirdi.

Çerkezoğlu’nun açıklamalarında işçi sınıfının talepleri ve hedefleri üzerinde duruldu. Yüksek enflasyon nedeniyle yoksullaşan işçilerin, düşük ücretlerle mücadele ettiği, emeklilere verilen asgari ücretin yetersiz olduğu ve vergi yükünün işçi ve emekçilerin sırtında olduğu belirtildi. Bu bağlamda, adalet, demokrasi ve hürriyet taleplerinin ön plana çıktığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, uluslararası alanda yürütülen “Demokrasi” kampanyasına DİSK’in destek vereceği ve Taksim Meydanı’nın işçilere kapatılmasının antidemokratik uygulamaların simgesi haline geldiği ifade edildi. 1 Mayıs’ın demokrasi ve Taksim için mücadele zamanı olduğu vurgulanarak, “1 Mayıs 2024’te şimdi demokrasi zamanı, şimdi Taksim zamanı diyoruz!” denildi.

Çerkezoğlu’nun açıklamalarında, İstanbul’da 1 Mayıs sabahı Taksim’e yönelen işçilerin ve emekçilerin coşkulu bir şekilde yürüyecekleri ve bu önemli günü çocuklarıyla birlikte kutlayacakları belirtildi.