TİP Milletvekili Ahmet Şık: Gökhan Zan iddialarının ardından detaylarıyla konuştu

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, partisinin desteklediği Hatay adayı Gökhan Zan’ın durumuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Şık, basına sızan ses kayıtları sonrasında TİP’in desteğini çektiği Zan hakkında yaşananları ve gelişmeleri değerlendirdi.

Şık, Sözcü TV’de yaptığı açıklamada, Gökhan Zan’ı adaylığı açıklanmadan iki gün önce tanıdığını ve sevdiğini belirtti. 7 Mart’ta TİP’in Antakya adayı Ecevit Alkan’ın Zan hakkında uyarıda bulunduğunu aktaran Şık, yaşananları şu şekilde özetledi:

“Gökhan Zan’dan para istendiği iddiasına ben inanmıyorum. O süreçte Zan, ‘Eğer benden şüpheleniyorsanız, adaylıktan çekilebilirim’ dedi. Ben ona inandım. ‘Kendinden şüphen var mı?’ diye sordum, ‘Hayır’ cevabını aldım. Ben de ‘Benim de yok’ dedim. Şantaj ve tehdit suçlamalarıyla ilgili suç duyurusunda bulunabileceğimizi belirttik, ancak Zan sadece haberleşmenin gizliliğini ihlal suçlamasıyla ilgilenmek istedi.”

Şık, daha sonra Lütfü Savaş’a yakın olduğunu düşündüğü aracılar tarafından Zan’a ait olduğu iddia edilen bir ses kaydıyla karşılaştığını ifade etti. Bu kaydı dinledikten sonra başlangıçta Zan’a ait olduğuna inanmadığını söyleyen Şık, daha sonra kaydın gerçek olduğunu kabul etti.

Gelişmeleri parti yetkilileriyle paylaştığını ve Zan’ı Hatay’a çağırdığını belirten Şık, ertesi gün parti yetkilileriyle bir toplantı yaptıklarını ve kaydı Zan’ın reddettiğini, deep fake olduğunu iddia ettiğini aktardı. Şık, “Ancak kaydın gerçek olduğunu ve sadece kesilip biçildiğini” söylediğini ifade etti.

Ahmet Şık, Zan’ın spor yorumculuğu yapmak istediğini kabul ettiğini ve bunun da onun hakkı olduğunu düşündüğünü belirtti. Ancak Zan’ın siyasette nerede olduğunu ve neyle mücadele ettiğini anlamadığını ifade ederek, bu duruma şaşırdığını dile getirdi.

Son olarak, Şık, adli bilişim ve siber güvenlik uzmanından kayıtlarla ilgili bir rapor talep ettiklerini ve 27 sayfalık raporda kayıtların doğruluğunun belirtildiğini açıkladı.

NHY/ BirGün