Selahattin Demirtaş’a onur kırıcı arama dayatması: Avukatları görüşleri boykot ediyor

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Edirne Cezaevinde Demirtaş’a yönelik onur kırıcı üst araması dayatıldığını duyurdu. Bu dayatma nedeniyle Demirtaş, aile, avukat ve milletvekili görüşlerine çıkmayacağını belirtti.

Avukatlar tarafından yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanlığının talimatıyla Demirtaş’ın görüş odasından her çıkış ve girişinde kameraların önünde ayakkabılarını çıkarması talep edilmeye başlandı. Demirtaş ise bu uygulamayı onur kırıcı bir zorbalık olarak nitelendirerek kabul etmeyeceğini ve bundan böyle görüşlere çıkmayacağını ifade etti.

Ayrıca, DEM Parti Genel Merkezi de konuyla ilgili bilgilendirilmiş ve parti yetkilileri Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak bu onur kırıcı dayatmadan vazgeçilmesini talep edecektir.

Demirtaş’a yakın kaynaklar, bu gibi bir durumla ilk kez karşılaşıldığını vurguladılar.

DEM Parti ise konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak Demirtaş’a yönelik onur kırıcı üst aramasının reddedildiğini ve bu tür baskıların sorumluluğunu Adalet Bakanlığı ve iktidara yükledi. Parti, halkın DEM Parti’yi sahiplenmesi karşısında iktidarın hukuksuzluğa başvurduğunu belirterek, insanlık onuruna aykırı bu uygulamaların son bulması çağrısında bulundu ve demokratik muhalefeti bu hukuksuzluklara karşı çıkmaya davet etti.