Reuters’tan seçime günler kala çarpıcı analiz

Türkiye, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere hazırlanırken, Reuters haber ajansı da seçim öncesi siyasi ve ekonomik durumu analiz etti. Reuters’ın haberine göre, Erdoğan, ekonomik krizin etkilerini hisseden seçmenleri ikna etmeye çalışıyor. Erdoğan, seçim kampanyasında terörle mücadele, Suriye politikası ve uluslararası komplolar gibi konulara ağırlık veriyor. Ancak Reuters, bu konuların seçmenlerin gündelik hayatını etkileyen ekonomik sorunlara çözüm olmadığını belirtiyor.

Reuters’ın haberinde, Türkiye’nin geçen yıl yaşadığı döviz krizi sonucunda enflasyonun yüzde 20’ye yaklaştığı, işsizliğin arttığı ve büyümenin yavaşladığı hatırlatılıyor. Haberde, “Erdoğan’ın partisi AKP, 2002’den beri iktidarda olduğu süre boyunca ekonomik istikrarı sağladığı iddiasıyla oy topladı. Ancak şimdi ekonomi kötüye gidiyor ve Erdoğan bunu tersine çevirmek için zamana ihtiyacı var” deniyor.

Reuters, Erdoğan’ın yerel seçimleri bir “istiklal mücadelesi” olarak nitelendirdiğini ve muhalefeti “terör örgütleriyle işbirliği yapmakla” suçladığını aktarıyor. Haberde, “Erdoğan, seçmenleri milliyetçi duygularla harekete geçirmeye çalışıyor. Ancak bu strateji işe yarayacak mı? Bazı anketler, AKP’nin büyük şehirlerde oy kaybettiğini gösteriyor” ifadeleri kullanılıyor.

Reuters’ın haberinde, AKP’nin en büyük rakibi olan CHP’nin de seçim kampanyasında ekonomiyi ön plana çıkardığı belirtiliyor. Haberde, “CHP lideri Özgür Özel, hükümeti israf ve yolsuzlukla suçluyor. CHP, AKP’nin güçlü olduğu Ankara ve İstanbul gibi şehirleri kazanmak için ittifaklar kurdu” deniyor.

Reuters, yerel seçimlerin Türkiye için önemli bir dönüm noktası olabileceğini vurguluyor. Haberde, “Erdoğan, yerel seçimleri kaybetse bile iktidarını koruyacak. Ancak bu, onun siyasi gücünün zayıfladığı anlamına gelebilir. Erdoğan, ekonomiyi düzeltmek için reformlara yönelebilir ya da daha sert bir tutum takınabilir” değerlendirmesi yapılıyor.

NHY/ Reuters