“Milli Eğitim Yeterli Öğrenci Varken Neden Okulu Kapatıyor?”

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde bulunan Eminlik Şehit Yıldıray Kılınç Ortaokulu, yönetmelik gereği gerekli öğrenci sayısına ulaşmasına rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatılmak isteniyor.

Köylüler, okulun kapanmaması için yürüyüş mesafesi komşu köylerle konuşup öğrenci sayısını tamamladılar. Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, köylülerin yönetmenliğe uygun sayıda öğrenci sayısına rağmen müfettiş göndereceklerini belirterek, okulun açılmasını sürece yayarak kapatılmaya çalışılmasını anlaşılır bir durum olmadığını ifade etti.

Köy halkı ve öğrencilerle konuşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu okulun acı bir anısı var. Köyden çıkıp okumak için kış günü yaya okul yoluna çıkan iki öğrenci yolda donarak öldüler. 1967 yılında ODTÜ Mimarlık 2. sınıf öğrencileri inşa ettiği bu okulda eğitim başladı ve okul o günden bugüne eğitim veriyordu. Okula 1994 yılında şehidimiz olan Yıldıray Kılınç adı verildi. Köylüler okul kapanmaması için yürüyüş mesafesi komşu köylerle konuşup öğrenci sayısını tamamladılar. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, köylülerin yönetmenliğe uygun sayıda öğrenci sayısına rağmen müfettiş göndereceklerini belirterek, okulun açılmasını sürece yayarak kapatılmaya çalışılmasını anlaşılır bir durum olmadığını ifade etti. Köy halkı ve öğrencilerle konuştum. Çok üzgünler. Okullarının kapanmamasını istiyorlar. Öğrenci varken zorla okul kapatılıyor. Milli Eğitim yeterli öğrenci varken neden okulu kapatıyor?” dedi.

CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker ise, “Niğde Valisi birkaç gün önce velilerle Ulukışla’da görüştü. Vali Bey’de okulun açılmasından yana olduğunu söylemiş. İlçe Milli Eğitim Müdürü ise okulun kapatılmasının müfettiş kararı ile olduğunu belirterek müfettişi beklediklerini belirtmiş. Okul açıldı, ancak müfettiş hala gelmedi. Ulukışla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenci sayısının 30 kişinin altında olduğunu iddia ederek köy okulunu kapattı. Ancak görüşmeler sonucunda veliler, 30 öğrenciyi tamamladılar. Ancak veliler, “Okulumuzu açmıyorlar, biz öğrencimizi başka okullara yazdırmak istediğimizde sistem bizi Ulukışla’da bulunan İmam Hatip Ortaokulu’na yönlendiriyor” dediler. Yani velinin köyde ikamet etmesi durumunda öğrenciyi başka bir okula gönderme şansının olmadığını belirttiler. Hatta bazı veliler, kendilerini yetkili bir kişi tarafından arandıklarını ve çocuklarını İmam Hatip Okulu’na kaydettikleri takdirde servis hizmeti alabileceklerini, farklı bir okula giderlerse servisin olmayacağını söylediklerini ifade ettiler. Veliler çaresiz durumda ve ne yapacaklarını bilmiyorlar” diye konuştu.

Köy halkı, okulun yeterli öğrenci sayısına ulaştığı halde zorla kapatılmasını kabul etmiyor ve köydeki öğrenci sayısını yönetmelik kurallarına uygun hale getirdiklerini belirtiyorlar.

Bu olay, köy okullarının kapatılması konusundaki tartışmaları tekrar alevlendirdi. Köy okullarının kapatılması, öğrencilerin eğitimden uzaklaşmasına, köy göçlerini artırmasına, öğretmen-veli ilişkilerini koparmasına ve kız öğrencilerin eğitimden uzaklaşmasına neden oluyor.

NHY/ BirGün