Malatya’nın Yeşilyurt İlçesinde 5.3 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Bugün saat 20.48’de, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiğini açıklarken, Kandilli Rasathanesi ise büyüklüğünü 5.2 olarak değerlendirip, depremin 5 kilometre derinlikte meydana geldiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada AFAD ekiplerinin saha taraması gerçekleştirdiğini ve ilgili kurumların deprem sonrası müdahale çalışmalarına başladığını belirtti. Yerlikaya, “Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde saat 20.48’de meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremde, AFAD başta olmak üzere ilgili kurumlarımızın ekipleri saha tarama çalışmalarına hızla başlamıştır. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, depremin ardından yaptığı açıklamada, bir metruk binanın yıkıldığını ve yıkılan binadan kopan bazı taşların geçen bir genci yaraladığını ifade etti. Vali Yazıcı, gencin sağlık durumunun iyi olduğunu ve bölgedeki inceleme çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Depremin şiddeti nedeniyle panik yaşayan bazı vatandaşların balkondan atladığına dair bilgi aldıklarını da sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise depremin hissedildiği alandan olumsuz bildirim alınmadığını açıkladı. Acil Durum ve Afet Yönetimi (UMKE) ekiplerinin bölgede tarama yapmak üzere görevlendirildiğini belirten Bakan Koca, “Depremin hissedildiği alandan ilgili birimlerimize olumsuz bildirim olmamıştır. UMKE timleri bölgede tarama yapmak üzere görevlendirilmiş durumdadır. Halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bölgede inceleme çalışmalarının devam ettiği ve gelişmelerin an be an kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.