Lilith’den Bugüne Devam Eder İsyanımız

İtaatsizligimiz, isyanımız tarih boyunca varolmuştur bizim. Anaerkil yaşanan dönem dışında hep erkek egemenliği süregelmiş. Dinler degişmiş, çağlar değişmiş ama erkek aklı degişmemiş işte! Erkek tahakkümü devlet ve aile şekilleriyle hükmünü sürmüş.

Peki ya kadınlar, isyan eden kadınlar? Evet onlar hep vardı! Seslerini yok sayan sistemlere karşı çığlığını yükseltmiş, bizde varız demışlerdir.

Bir Tevrat söylencesidir Lilith! İbrani mitolojisinde isyankar bir kadın! İbranilerin eski inanışına göre Lilith, Adem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldığından Adem’in kendisine eşit olduğunu söylemiştir. Adem’le birlikte olmayı reddeder, kurallara uymaz, büyü ile kaçar ve Adem’i terk eder. Kızıldeniz’i saran efsanesi başlar sonra…

Erkeğin kaburga kemiğinden değildir Lilith! Erkeğin kaburgasınada, kemiginede, onun kurallarınada, cennetinede ihtiyacı yoktur!

Lilith lanetlenmiştir. Bundan dolayı ondan bahsedilmez. Oysa hikaye Havva’dan öncesine dayanır. Ayrıca Havva, kuralları kabul etmişte ne olmuş; Adem’le bir elma yedi diye cennetten apar topar kovulmuştur. Üstüne birde günah keçisi ilan ilan edilmiş. O gunden bugüne kadın şeytanın sesi olarak görülmüş, kötülüklerden sorumlu tutulmusşur. İşte Lilith, öngörmüş olacakları, baştan tekmeyi basmış Adem’e!

Ortacağ’ın şifacı yani günümüz deyimiyle Tıpçı kadınları cadı denilerek yakılmış. Tarih boyunca kadınlar ya yok sayılmış, ya lanetlenmiş ve hep eziyet görmüştür! Lakin bu dünya bizim, biz varız diyen kadınlarda tarih boyunca var olmuş tıpkı bugün var oldukları gibi!

Yarın 8 Mart! Büyük bir haykırış, eylem örgütlendi; Uluslararasi Kadın Grevi! Yarın dünya kadınları grevde olacak! Kadınlar dünyayı durduracak. Kadınlar daha yaşanılır bir dünya için grevde yapacak.

Arjantinli kadınlar 8 Mart’ta “Silahımız Dayanışmamızdır” sloganı ile dünya çapında bir kadın grevi örgütledi.. 50’yi aşkın ülkenin grev çağrısına destek vermesiyle beraber örgütlenen Uluslararası Kadın Grevi (UKG), kadınların maruz bırakıldığı şiddete karşı, yerel düzeyde uygulamaya geçebilecek çeşitli eylem biçimleri öneriyor.

“Bu 8 Mart yeni hayatımızın ilk günü olacak” diyen UKG tarafından önerilen eylem biçimleri genel ve kısmi diye ikiye ayrılıyor.

Genel greve göre, evde, işyerinde üretim, hizmet ve bakımların durdurulması öngörülürken, kısmi eylemlerde ise, 1 ya da 2 saatlik iş bırakma, siyah ve mor giysi ya da kurdele takma, cinsiyetçi reklam yapan şirketleri boykot etme, seks grevi, bankalardan para çekilmesi, yürüyüşler düzenlenmesi ve Katolik Kilisesi ile ilişiğin kesilmesi planlanıyor.

‘Silahımız Dayanışmamızdır’ diyerek bu yola çıkan kadınlar işte, evde, ilişkide, sosyal hayatta kısacası hayatın hemen her noktasında hayatı durduracak.

8 Mart’ta kadınların greve hazırlandığı ülkeler şunlar: Arjantin, Avustralya, Bolivya, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, İngiltere, Fransa, Almanya, Guatemala, Honduras, İzlanda, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsrail, İtalya, Meksika, Nikaragua, Peru, Polonya, Rusya, Salvador, İskoçya, Güney Kore, İsveç, Togo, Türkiye, Uruguay ve ABD.

Yarın 8 Mart! Heyecanlıyız! Dünya sokaklarında kadınların sesi yankılanacak! Dünya sokaklarında kadın isyanı yürüyecek! Yarın dünya daha güzel olacak! Kadınların umudu, özgürlük mücadelesi ve dayanışması ile dünyaya kadınların var olduğunu gösterecek!

Bu dünya bizim! Bu dünyayı kadınlar yaşanılır hale getirecek. Lilith’den devraldığımız isyanımızla hep varız biz!

Yarın dünya sokaklarında alanlarda, sokaklarda olacağız!

Arzu TORUN
Latest posts by Arzu TORUN (see all)