Koç Üniversitesi’nde Alevi öğrenciye ırkçı saldırı: Failler serbest bırakıldı, mağdur öğrenci uzaklaştırıldı

Koç Üniversitesi’nde yaşanan nefret suçu, Türkiye’de nefret söylemi ve şiddetin geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

21 yaşındaki F.B., Stanford Üniversitesi dahil birçok prestijli üniversiteden kabul alan, başarılı bir öğrenci. Ancak, Koç Üniversitesi’nde kaldığı yurtta aynı odada kaldığı iki kişinin sistematik saldırısına maruz kalıyor.

Saldırganların başında gelen Hasan Ege K., F.B.’nin Alevi olmasından dolayı ona yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemlerde bulunuyor. Kayıtlara göre, K., F.B.’ye “Türkiye’nin, belli bir noktadan sonraki Doğusu olduğu gibi ateşe verilse…”, “Alt ırksınız. İtlaf edilmeniz lazım. Köle olduğunuzu kabullenmelisiniz. İtaat etmek zorundasınız. Seni bu odadan istemiyoruz. Buradan gitmezsen seni öldürürüz” gibi sözler sarf ediyor.

K., bu söylemlerin yanı sıra F.B.’ye şiddet de uyguluyor. Kemerle vuruyor, yüzüne sıcak ütü yapıştırmaya çalışıyor.

Olayın en vahim boyutu ise, saldırının F.B.’yi yaralamaktan ibaret kalmaması. Arda D., F.B.’yi yüzü ve karnından kesici aletle yaralıyor. F.B., ancak yangın alarmına basarak ve tuvalete saklanarak kurtulabiliyor.

Olay, kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanıyor. F.B.’nin avukatı Alper Sarıca, savcılık soruşturması için taraflarınca sunulan 6 adet ses kaydında “bugüne kadar duyduğu en ırkçı söylemlerin” yer aldığını ifade ediyor.

Sarıca, faillerin saldırıları örtbas etmek için F.B.’yi cinsel saldırıyla suçladığını aktarıyor. Ancak, üniversite yurt disiplin kurulu F.B. hakkındaki bu iddiayı çürütüyor.

Olayın en çarpıcı boyutlarından biri ise, F.B.’ye yönelik ayrımcı ve ırkçı söylemlerin faili olan Hasan Ege K.’nin, kendisini “faşist” olarak tanımlaması. K.’nin sosyal medya paylaşımlarında da bu görüşünü yansıtan ifadelere rastlanabiliyor.