Kızılay’ın çadır satışıyla ilgili araştırma önergesine AKP ve MHP oylarıyla ret

CHP, Kızılay’ın depremden sonra çadır ve gıda satışıyla ilgili araştırma önergesinin bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesini önerdi. Öneri, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

CHP, ‘Kızılay’ın deprem sonrası acil bir kamu hizmeti olarak halka ulaştırması gereken yiyecek ve çadırları satmasının’ araştırılmasına yönelik Meclis araştırma önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ilişkin grup önerisi verdi. Öneri AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

“Bizim konuşacaklarımız Kızılay’ı yönetenlerle ilgili”

Önergenin gerekçesini açıklayan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, şunları söyledi:

“Bütün yurttaşlarımız ayaktaydı ve ne yaparız arayışı içerisindeydi. Yurttaşlarımız ayaktaydı, Kızılay ve AFAD yönetimi uykudaydı. Bugün konuşacağımız Kızılay ile ilgili konuda Kızılay emekçilerinin asla eleştirilecek bir yanı yoktur. Onlar canları pahasına her felakette müthiş bir özveriyle çalışarak hayat kurtarmaya adeta kendilerini adamış insanlar. Onları yürekten kutluyorum. Ve onları kesinlikle bu tartışmanın dışında tutuyoruz. Tartışma dışında tuttuğumuz ikinci önemli kurum Kızılay’ın kendisi. Kızılay, asla tartışma konusu yapılamaz. Bizim konuşacaklarımız Kızılay’ı yönetenlerle yönetim anlayışından ibaret.”

Vergi kaçakçılığı yapılıyor

Kızılay’ın deprem sonrası çadır, gıda satışının ortaya çıktığını belirten Bingöl, şöyle devam etti:

“Kızılay yöneticilerinin sabıkaları o kadar kalabalık ki… Çadır ve gıda satma bu dönemde deşifre oldu. Şimdi Kızılay’da vergi kaçakçılığı yapılıyor, şartlı bağışlarla. Bir kişi, bir şirket neden bir kurum üzerinden şartlı bağış yapar? Eğer gerçekten gönlünden geçiyorsa gider bağış yapacağı kuruma bağışı yapar. Kızılay’ın üzerinden şartlı bağış yapıyor. Ben Kızılay’a bağış yapacağım, ama sen bu bağışı kullanamayacaksın… Peki ne yapacağım? O bağışı benim öngördüğüm vakfa, cemaate, tarikata ya da kuruma vereceksin. Kızılay vergiden muaf olduğu için vergi kaçakçılığı…”

BM Yakana mı yapışacak

Kızılay’ın çadır satışıyla ilgili başkan Kınık’ın açıklamalarını eleştiren Bingöl, şunları söyledi:

“Kerem Kınık (Kızılay Genel Müdürü) açıklıyor. Diyor ki ‘Bu hatalı bir davranış. Haberi yokmuş. Ya Allah’tan kork ya. Sen bu şirketin yönetim kurulu başkanısın. Sadece AHBAP’a değil, birçok özel şirkete, birçok sivil toplum kuruluşuna çadır satmışsın. Diyor ki ‘Birleşmiş Milletler’in siparişi…’ Eee, sen bu çadırı deprem bölgesine gönderdiğinde Birleşmiş Milletler senin yakana yapışıp benim siparişimi niçin gönderdin mi diyecek? Aksine Birleşmiş Milletler, o gün ‘Suriye ve Türkiye’ye yardım yapın’ diye çağrı yaptı tüm dünyaya”

Kimin malını kime satıyorsunuz?

İYİP Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ise “Tarihin en köklü kurumlarından biri olan Türk Kızılay’ında yolsuzluk, usulsüzlük, adam kayırmacılık gibi birtakım iddialarla gündeme gelmektedir. Bu yaşadığımız acılı günlerde de Kızılay’ın deprem bölgesinde çadır ve konserve satışını üzülerek ve hayretle takip etmekteyiz. Kimin malını kime satıyorsunuz. Milletten aldığınızı millete hangi yüzle pazarlıyorsunuz” diye tepki gösterdi.

Başkanın satışlardan haberi mi yoktu?

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Kınık’ın “haberim yoktu” açıklamasını eleştirerek şu tepkiyi gösterdi:

“Kızılay Genel Müdürü’nün aldığı maaş 98 bin TL. Genel Müdür Yardımcıları 76 bin TL alıyor. Bu maaşlarla çalışanlar afet zamanında yurttaşların çadır, gıda ihtiyaçlarını karşılamak yerine ellerindeki malzemeleri satmak için beklemiş. Önce AHBAP Derneği’ne 2 bin 50 çadırı 46 milyon TL’ye sattıkları ortaya çıktı. Sonrasında deprem bölgesinde ilaç dağıtmak isteyen Türk Eczacılar Birliği’ne beş adet çadır 800 bin TL’ye satılmış. Başta bu satışları yasal, akılcı ve ahlaki bulan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, dün akşam bu satışlardan haberinin olmadığını söyledi. Bugün gazeteci Murat Ağırel, Opet, Michelin Lastik, Arçelik gibi şirketlerin Kızılay’dan yardım için çadır satın aldığını belgeleriyle yayınladı. Başkanın bu satışlardan da mı haberi yoktu?”

Savunmaya çalıştılar

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Kızılay’ın elinde düzenli akar olarak sadece maden suyu imtiyazı bulunmaktadır. Kızılay, sürdürülebilir finans ihtiyacını karşılamak için yüzde 100 sermayesi Kızılay’a ait olan yatırım grubunu oluşturmuştur” diyerek depremin hemen ardından Kızılay’ın çadır ve gıda satışını savunmaya çalıştı.

Kızılay’ın çadır ve gıda satışlarına ilişkin araştırma önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. (ANKA)