Kızılay’ın çadır satışını protesto eden TİP üyelerine gözaltı

Kadıköy’de Kızılay’ın çadır satışını protesto etmek isteyen TİP üyelerinin eylemini engelleyen polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri, deprem bölgesinde çadır ihtiyacı sürerken Kızılay’ın çadırları AHBAP’a satmasına tepki olarak Kadıköy’de Kızılay binasına yürümek istedi. TİP üyelerinin önü Bahariye Caddesi’nde polisler tarafından kesildi.

Polis TİP üyelerine sert müdahale ederken, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Basın mensupları da darp edilerek engellenmek istendi. Çevredeki yurttaşlar gözaltıları alkışlarla protesto etti.

Yürüyüşe müdahalenin ardından Bahariye’deki TİP binasından deprem bölgesine gönderilecek erzak ve ihtiyaç malzemelerin araçlara yüklendiği sırada polis binayı ablukaya aldı. Polisler “Kızılay sadece deprem bölgesine yardım edecek” diyerek TİP’lilerin yardım kolilerini taşımasına engel oldu. Bina önüne çok sayıda gözaltı aracı getirildi.Mahalle sakinleri “Hükümet istifa” sloganları ile polisin engellemesini protesto etti.

Baş: Derhal gözaltıları serbest bırakın!

Polisin müdahalesinde gözaltına alınanlar arasında TİP MYK, Parti Meclisi, il ilçe yöneticileri de yer alıyor. En az 150 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş sanal medya hesabından yaptığı açıklamada “Deprem için kılını kımıldatmayan iktidar; Kızılay’ın çadırları satmasıyla ilgili basın açıklaması düzenlemek isteyen parti üyelerimize saldırdı. Gözaltına alınanlar arasında depremzedeler var. Biz de bunları not ediyoruz, görüşeceğiz! Derhal gözaltıları serbest bırakın!” ifadelerine yer verdi.

Kızılay’ın depremin 3. günü Ahbap’a 46 milyon TL’ye çadır sattığı ortaya çıkmış, Kızılay Başkanı Kerem Kınık satışın “ahlaki” olduğunu savunmuştu. Kızılay’ın Türk Eczacılar Birliği’nin ihtiyaç duyduğu çadırları da tanesi 140 bin TL’den sattığı ortaya çıktı.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku