Kılıçdaroğlu, cezaevindeki Can Atalay’ı ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ı ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, Atalay ve arkadaşlarını dinlediklerini söyledi.

Atalay’ın cezaevinden çıkar çıkmaz Hatay’ı ziyaret etmek istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Davanın çok haksız bir dava olduğunu ve içerde boşu boşuna tutulduklarını ifade etti. Gördüğüm kadarıyla bütün dava dosyasını neredeyse ezberlemiş durumda. Bütün haksızlıkları biliyor, yapılan haksızlıkları tek tek anlattı bize” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Biz de cumhuriyeti ve demokrasiyi savunacağımızı… Her koşulda savunacağımızı… Buraya gelişimizin temel nedeninin de milletin iradesine sahip çıkmak olduğunu, demokrasiye sahip çıkmak olduğunu kendilerine aktardık. Çünkü Sayın Atalay, bir sefer şu anda kendisi hükümlü değil, bunu bütün milletimizin bilmesi lazım, tutuklu. Yani hakkında herhangi bir mahkeme kararı sözkonusu değil. Kendisi şu anda tutuklu.

Tutuklu olduğu zaman milletvekili seçilmek için dilekçesini veriyor, ilgili savcılıktan bir sabıka kaydı alıyor. Hiçbir sabıkasının olmadığı yönünde cumhuriyet savcılığından aldığı yazıyı Yüksek Seçim Kuruluna götürüyor. Yüksek Seçim Kurulunda 11 yargıç, altını özenle çizmek isterim 11 yargıç, Sayın Can Atalay’ın seçime katılmaya yani milletvekili olmaya hakkının olduğunu, seçime katılmaya hakkının olduğunu onaylıyorlar ve Sayın Atalay da Hatay’dan milletvekili adayı olarak adaylığını koyuyor ve seçiliyor. Şimdi TBMM’ye gelip yemin etmesi gerekiyor. TBMM’de ismi okunuyor, kendisi orada olmadığı için yemin edemiyor. Arkasından Can Atalay yine TBMM’de bütün milletvekillerinin oylarıyla İnsan Hakları Komisyonu”na seçiliyor.”

“TBMM’nin iradesi…”

Kılıçdaroğlu, Atalay’ın cezaevinde ziyaret etme amacının “TBMM’nin iradesini kamuoyuna duyurmak olduğunu” ifade ederek, “Hiç kimse bir milletvekilini, milletin oylarıyla seçilmiş bir milletvekilini, hüküm giymemiş bir milletvekilini TBMM’nin iradesini dışlayarak cezaevinde tutamaz. Bu doğru değildir” dedi.

Bu kitlelere duyurmanın CHP’nin bir görevi olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Eğer demokrasiyi getirdiysek demokrasiyi bütün kurum ve kurallarıyla yaşatmak zorundayız.

Buradan TBMM Başkanına da çağrı yapmak isterim. Efendim ‘meclisin iradesi belli oldu’ vesaire diye bugün Sayın Başkan açıklamalar yapmış. Benim Sayın Başkandan beklediğim şudur: Bu konuda, benzer bir konuda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar var. O kararı alacak, hukuk müşavirliğinden alacak, üstüne bir dilekçe yazacak. Bu Anayasa Mahkemesi kararının gereğinin süratle yerine getirilmesi için Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazacak. Yani ben yerimde oturayım, milletvekili içerde tutuklu, milletin oylarıyla seçilen milletvekili içerde tutuklu ama efendim ben de buraya gelmesini istiyorum. Ne demek istiyorum? Oraya gelmek zorunda ve bunun için mücadele edecek kişi, bir numaralı aktörün de TBMM Başkanı olması gerekiyor.”