Kılıçdaroğlu: Altılı Masa adayı ilk turda Cumhurbaşkanı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün bir araya gelecek. Kılıçdaroğlu Millet İttifakı’nda sorun olmadığını belirterek, “Altılı Masa adayı ilk turda Cumhurbaşkanı” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener önceki hafta Fox’ta yaptığı açıklamada hem Millet İttifakı hem de Cumhur İttifakı’na sert eleştirilerde bulundu. Akşener’in açıklamalarının ardından Millet İttifakı’nda kriz çıktığı iddia edilmişti. Yetkin Report’a konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bugün görüşeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Tek kişilik hükümet artık yönetemiyor. Devletin iyi yönetilmediğini deprem bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkardı. Altılı Masa adayı ilk turda cumhurbaşkanı seçilecek, buna inanıyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:
“Altılı Masanın dağılacağı söylentileri asılsız, kopma ihtimali yok. Her ne kadar uyumsuz olduğumuz havası yaratılmak isteniyorsa da Masa uyumlu çalışıyor. Elbette ki zaman zaman masada ya da belli alanlarda birlikte çalışan arkadaşlarımız arasında farklı görüşler dile getiriliyor. Ancak biz uygar insanlar gibi görüşüp, sorunları aşıyoruz. Adayımızı uzlaşmayla belirleyeceğimizi daha önce açıklamıştık. Altılı Masanın adayı ilk turda kazanacak, ilk turda cumhurbaşkanı seçilecek, buna inanıyorum. İlk turda seçimden nasıl emin olduğu sorusu üzerine) Halkın tek kişilik hükümete tepkileri daha deprem felaketinden önce birikmeye başlamıştı.

“Ekonomideki olumsuzluklar mutfağı vurmuş durumda”

“Demokrasi söylemi, demokrasiye duyulan ihtiyaç toplumun dokusuna çoktan sirayet etmeye başladı. Ekonomideki olumsuzluklar mutfağı vurmuş vaziyette. Toplumda ciddi bir gelecek endişesi baş gösterdi, özellikle gençlerde bu çok belirgin olarak ortaya çıkıyor. Gelir dağılımındaki eşitsizlik uçurumu artıyor, açıkça ifade etmek gerekirse alt gelir gruplarından sınırlı sayıdaki üst gelir grubuna milyarlar akıtılıyor. Dış politika itibarsız ve güvenilmez bir çizgide. Yönetim yolsuzlukları önlemiyor, aksine devleti soyanlar ya da rüşvetçiler devlet katında itibar görüyor. Devlet kadrolarında liyakat yok, AFAD olayında bu çok net görüldü. Cumhuriyet kurumları çürütüldü, Kızılay’ın Türk Hava Kurumunun, üniversitelerin hali ortada.”

“Türkiye’de ilk dafa böyle bir ittifak kuruldu”

“Deprem felaketi devletin iyi yönetilmediğini bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkardı. Düşünsenize, yasal görevi AFAD’ı yönetmek olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Adana’ya gönderiyor, yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı getiriyor. AFAD’ın yaptıkları ortada. Doğrusu bürokrasi deprem risklerini, hatta hangi bölgede kaç şiddetinde deprem olacağı tahminlerini bile raporlayıp hükümetin önüne koymuş. Ama tek kişilik hükümet bunun gereğini yapmamış. Bunları halk görmüyor zannediyorlar, ama halk görüyor. Altılı Masa olarak bir ‘Ortak Mutabakat’ metni çıkardık. Türkiye’de ilk defa böyle bir ittifak kuruldu ve yönetime gelirse ne yapacağını bir manifesto şeklinde halka ilan etti. Altılı Masa ne yapacağı belli olan, istikrarlı bir gelecek vadediyor. Halk bunu da görüyor. Altılı Masanın belirleyeceği Cumhurbaşkanı adayı toplumun her kesiminden, yurdun her bölgesinden, her kimlikten, her inançtan ayırt etmeden oy isteyecektir. Bu da doğal. Türkiye’nin demokratikleşmesini isteyen herkesin de bunu göreceğine inanıyorum. 2 Mart toplantısında bütün bunları görüşme imkânımız olacak.”

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku