Kar yağmur fırtına İstanbul’da uçak seferlerini aksattı

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan yağmur ve kar yağışı, zaman zaman sert esen rüzgarla birlikte uçak seferlerini aksattı. İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarında bazı seferler iptal edildi, bazı seferlerde gecikmeler yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından kent genelinde dün gün boyu etkili olan yağış, bugün sabahın erken saatlerinde kentin yüksek kesimlerinde kara dönüştü. Bu olumsuz hava koşullarından etkilenen bölgeler arasında kentin iki büyük havalimanının bulunduğu noktalarda oldu. Özellikle sert kuzey rüzgarlarına maruz kalan bölgede yer alan İstanbul Havalimanı, olumsuz hava koşullarının yaşandığı önemli ulaşım noktalarından biri oldu.

Bu havalimanına iniş ve kalkış yapan uçaklar fırtına nedeniyle zor anlar yaşadı. İstanbul Havalimanı apron ve pistlerde biriken yağmur suları nedeniyle uçak iniş kalkışlarında kısa süreli de olsa gecikmeler görüldü. Yağmur ve fırtına, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da ulaşımı zaman zaman aksattı. Bu havalimanında iniş ve kalkışların tek pistten yapılması nedeniyle, yoğun olan iniş ve kalkış trafiği rüzgar ve yağışın etkisiyle biraz daha zorlaştı.

Türk Hava Yolları (THY), İstanbul ve çevresindeki hava koşulları nedeniyle İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından bugün gerçekleştirmeyi planladığı 105 seferini iptal etti. THY, iptal edilen seferlerin listesini internet sitesinde yayınladı. THY, yolcuların uçuşları ile ilgili son durumu, internet sitesi ve çağrı merkezinden takip etmelerini istedi.

Pegasus Hava Yolları da olumsuz hava koşulları nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı ve varışlı sefer sayısının azaltıldığını ve hafta sonu 82 seferin iptal edildiğini duyurdu. Pegasus, iptal edilen seferlerin listesini internet sitesinde yayınladı. Pegasus, yolcuların uçuşları ile ilgili son durumu, internet sitesi ve çağrı merkezinden takip etmelerini istedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş (HEAŞ) da yolcuların uçuşları ile ilgili son durumu, ilgili havayolu şirketlerinin internet siteleri ve çağrı merkezlerinden takip etmesi bilgisini paylaştı.

İstanbul’da yaşanan olumsuz hava koşulları, uçak seferlerini etkiledi. İki büyük havalimanında bazı seferler iptal edildi, bazı seferlerde gecikmeler yaşandı. Yolcuların mağduriyet yaşamaması için, uçuşları ile ilgili son durumu, havayolu şirketlerinin internet siteleri ve çağrı merkezlerinden takip etmeleri gerekiyor.