Kaftancıoğlu’nun parti üyeliği düşürüldü

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “parti üyeliğinin sonlandırıldığını” bildirdi.

Kaftancıoğlu, hakkında davalardan 4 yıl 11 ay 20 günlük hapis cezası kesinleşmiş ve Kaftancıoğlu’na siyasi yasak getirilmişti. Canan Kaftancıoğlu’nun, cezasının beş yıldan az olması nedeniyle denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılmıştı.

Kaftancıoğlu’nun paylaşımı

Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “CHP hukuk bürolarında değil Kuvayi Milliye ruhuyla savaş meydanlarında kurulmuş bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği inanç işidir, yürek işidir, emek işidir. O inanç, o yürek, o emek bizde oldukça gerisi teferruattır… Ne demiştik? Korkularının ecele faydası olmayacak!” ifadelerine yer erdi.

“Gönül bağıyla dahil olunan bir siyasi mücadele”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yazısının kendilerine ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“CHP, hukuk bürolarında değil bir ulusun özgürlük ve tam bağımsızlık hedefiyle, Kuvayi Milliye ruhuyla savaş meydanlarında kurulmuş bir partidir.

CHP gönül bağını, Kurtuluş Savaşımızdan, sosyal adaletten, emek mücadelesinden alan bir partidir. CHP, üye formu doldurularak katılınan bir siyasi partiden çok, gönül bağıyla dahil olunan bir siyasi mücadeledir. CHP gönül bağı, sadece bir resmi üyelik değildir. Bu gönül bağı inançtır, yürektir, emektir, mücadeledir. CHP, ulu bir çınar gibi yüzyıldır aynı inanç ve kararlılıkla ülkemizin her ferdinin özgürlük ve refahı için mücadele veren bir partidir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Canan Kaftancıoğlu’nun ‘üyeliğinin sonlandırıldığına’ ilişkin yazısı bizim için siyaseten yok hükmündedir.

Genel Merkezimize gönderilen yazı, iktidar baskısı altındaki yargının, sözde kararının hukuksal sonucunu bildirmekten öte bir anlam ifade etmemektedir.

Canan Kaftancıoğlu, partimize gönül bağı ile bağlı üyesi, bir mücadele neferi ve seçilmiş İl başkanımızdır, fiilen il başkanlığı görevini sürdürecektir.”